Blog

Kahve hakkında bilmeniz gereken 15 şey

Kahve hakkında bilmeniz gereken 15 şey

Uykusuz geçen gecelerin ve kısa molaların assolisti kahve, sudan sonra dünyada en çok içilen içecek… Son yıllarda ülkemizde neredeyse adım başı açılan kahveciler sayesinde de bu ihtiyacımız krize dönüşmeden hemen karşılanıyor. kahve Günlükleri, kahveyle ilgili bilinmesi gerekenleri siz kahve severler için derledi

1 Dünyada sudan sonra en çok içilen içecek olan kahve, Coffea cinsinde yer alan bir ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesiyle elde ediliyor. Kahve ağacının ilk bulunduğu yer ise Habeşistan’ın Kaffa yöresi…

2 Kahve ağacı dikildikten ancak üç yıl sonra meyve vermeye başlıyor ve yaklaşık 30 yıl meyve vermeyi sürdürüyor. Kahve meyveleri olgunlaştıktan 14 gün sonra çürümeye başlıyor.
3 Kahve tarımı ağırlıklı olarak tropikal iklimlerde yapılıyor. Zira ani ısı değişikliklerinde kahve ağacı ölüyor.
4 Dünyada en çok yetişen kahve çekirdeği Coffea Arabica ve Coffea Carephora (Robusta). Arabica; iklim koşullarına karşı çok dirençli olmadığından yetiştirilmesi zor oluyor ve pahalıya satılıyor. Carephora (Robusta); iklim koşullarına karşı daha dirençli olduğundan kolay yetiştiriliyor ve ucuza satılıyor. Robusta çekirdekleri Arabica’ya göre iki kat fazla kafein içeriyor.
5 Türk kahvesi, telvesi ile servis edilen tek kahve çeşidi olma özelliği taşıyor. Ayrıca öğütülme derecesi ve hazırlanma yöntemiyle de diğer kahvelere göre farklılık gösteriyor.
6 Filtre kahve, öğütülmüş çekirdek kahvesinin filtre tipine göre demlenmesiyle elde ediliyor. Instant yani hazır kahve ise filtre işleminden geçmiş bir kahvenin farklı şekillerde kristalize edilmesiyle oluşuyor.

7 Öğütülmüş kahvenin ömrü, saklama şekline göre değişiyor. Hassas bir ürün olduğu için kuru ve serin bir yerde saklanması gerekiyor. Çünkü ortamdaki oksijen ve nem, kahve aroması üzerinde kısa sürede olumsuz bir etki yapabiliyor. Bu nedenle öğütülmüş kahvenin, metal kutulara konulması ve buzdolabında barındırılması önemli sayılıyor. Çekirdek kahvenin altı ay; öğütülmüş kahvenin ise bir ayda tüketilmesi gerekiyor.
8

Kahve çekirdeklerinin toplandıktan sonra belirli bir derecede ve sürede fırınlanması gerekiyor. Fırında az kaldığı ya da fazla ısıtıldığı zaman tadında bir acılık meydana geliyor.

10 Kahvenin kremasının yağlı ve kahve sıcağında durabilen, pasta kreması kıvamında olması tercih ediliyor.
11 Tüm kahve çeşitlerinin demlenme süreleri farklılık gösteriyor. Ancak çeşidi ne olursa olsun, kahve için kullanılacak suyun kaynar olmaması büyük önem taşıyor. Zira kaynayan su, kahvenin yanmasına neden oluyor. Filtre kahve 92 derece ila 96 derece, espresso 90 derece ila 95 derece arası, hazır kahve ise 85 derecelik suyla yapılmalı.
12 Kahvenin yanında su ya da soda içilmeli.
13 İtalyan kökenli bir kahve olan espressonun adı, yapımının hızlı olmasından geliyor. Americano ve cafe latte gibi özellikle sütle hazırlanan kahvelerin temelinde espresso yatıyor.
14 Espresso yapımında Bianchi ve Nespresso gibi makine markaları tercih ediliyor.
15 Her gün iki-üç fincan, kahve tüketimi kısa süreli hafıza, düşünme ve odaklanma gibi bilişsel yeteneklerin etkinliğine yardımcı oluyor. Kişi, içtiği kahve sayesinde güne daha zinde başlayabiliyor. Ayrıca gün sonunda içilen kahvenin tüm günün yorgunluğunu aldığı da biliniyor.
KAHVE SELÜLİT YAPMIYOR
Araştırmalar; kırmızı şaraptan sonra en yüksek antioksidan oranına kahvenin sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca araştırmalar, kahvenin selülite neden olmadığını da ortaya koyuyor.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Blog