Blogtarihi

Çözülebilir Hazır kahvenin tarihi

Hepimiz hayatımızın bir döneminde hazır kahve görmüş ve muhtemelen kullanmışızdır da, ancak bu karanlık, gizemli, suda çözünür tozun popülerliğini nerede kazandığını hiç merak ettiniz mi?

Bazıları bugün buna burun kıvırabilir, ancak geçmişte bize en çok ihtiyacımız 

olduğunda her zaman hazır olduğunu kanıtladı!

Hazır kahvenin en eski versiyonunun 1771’de İngiltere’de icat edildiği söyleniyor. İlk Amerikan ürünü 1853’te geliştirildi ve deneysel bir versiyon (kek biçiminde) İç Savaş sırasında sahada test edildi. 1890’da Yeni Zelanda, Invercargill’den David Strang, hazır kahveyi icat etti ve patentini aldı.  1901 yılında, İstikrarl bir toz ürün üretmek için ilk başarılı teknik geliştirildi, hazır çay yapmak için geliştirdiği bir işlemi kullanan Sartori Kato tarafından Japonya’da icat edildi.

İlk seri üretimi 1910 civarında Amerika’da George Constant Louis Washington (Başkan Washington ile ilgili değil) tarafından yapıldı. Büyük bir başarıya imza attı ve bir patent aldı, ancak hazır kahve tozu çoğu kişi tarafından hoş olmayan bir tada sahip bir yenilik olarak algılandı. 1938 civarında Nescafe en popüler marka oldu; kahve özünü eşit miktarda çözünür karbonhidratla birlikte kurutarak tadı iyileştirdiler. Şu anda, tadı korumak için en iyi süreç, 1960’larda ortaya çıkan dondurarak kurutmadır.

Bu yeniliğin niş pazarını bulduğu yer ordu oldu. Savaş alanında kafein tüketimi, savaş alanında çok ihtiyaç duyulan bir enerji desteği sağladı(Red Bull un keşfinden önce tabi :D)  hazır kahve ile birlikte  kafeine ulaşmak çok daha kolay hale getirilmiş oldu. Birinci Dünya Savaşı’nda bazı askerler ona “George kupası” lakabını takmıştı.

-Amerikan askerinin siperlerden George Washingtona yazdığı 1918 tarihli mektubu

“Farelere, yağmura, çamura, cereyana , topun kükremesine ve mermilerin çığlığına rağmen çok mutluyum. Küçük mazotlu ısıtıcımı yakmak ve biraz George Washington Kahvesi yapmak sadece bir dakika sürüyor… Her gece [Mr. Washington].

Dünya Savaşı’nda hazır kahve askerler arasında inanılmaz derecede popülerdi. G. Washington Coffee, Nescafe ve diğerleri talebi karşılamak için ortaya çıktı. Bir yıl, ABD Nescafe fabrikasının tüm üretimi (bir milyondan fazla üretim) yalnızca orduya gönderilmişti.

Bugün hazır kahvenin pazarda hala bir gücü var. Markette, Kırathanelerde ,hatta hazır kahve otomatlarında bu çözünelilir içecekler pratik olarak kullanılmaktadır.

Düşünün Ordu hala çok ihtiyaç duyulan kafein takviyesi için hazır kahve tozu kullanıyor, Kahve severler bu pratik çözümü her zaman hor da görse hala kahveye ulaşmanın en pratik çözümü olduğuna şüphem yok.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Blog