Kahve ÇeşitleriNasıl Yapılır?

Dalgona latte nasıl yapılır?

Son zamanlarda özellikle Korona  günlerinde evden çıkmayan herkes evde yapılacak yiyecek içecek çeşitleri için arayış içerisine girdi. Özellikle Tiktok son trend korelilerin meşhur Dalgona Kahvesi

Genelde şekerli kahve içmeyen yada hazır kahve kullanmamaya ön yargısı oluşan bir kahve sever kitle var , aslında bende bu kitlenin savunucularındanım ama denemeden bu kadar sevilmiş ve trend olmuş bir içeceği gözardı etmek de istemedim, bu arada doğru tarif için ölçülere birebir uymak gerekiyor kendi damak tadına göre ayarlayan mesela daha az şeker kullandığınız zaman aynı tada ulaşamıyorsunuz. Gelelim tarife o zaman.

Not:Ayrıca ön yargılarından kurtulup  kahveyi deneyen her kahve sever çok beğenmiş

 

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı hazır kahve (Nescafe Gold önerilir )
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı su
  • 2 buz küpü
  • 100 ml süt

 

Hazırlanışı

bir kasenin için 2 yemek kaşığı su , 2 yemek kaşığı toz şeker ve 2 yemek kaşığı sıcak yada soğuk farketmez suyu aynı anda kaseye koyuyoruz.

isterseniz küçük bir çatal yada karıştırıcı yardımıyla elle veya mikserle çırpmaya başlıyoruz, bu işlem elle yapıldığı zaman biraz uzun sürüyor ben küçük bir el çırpma teliyle  15-20 dakika çırptım ilk başta çok koyu olan renk homojenize olmaya başladığı zaman daha açık kahverengiye dönmeye başlıyor bu aşamada da devam ediyorsunuz ve yoğunlaşıyor krem peynir kıvamına geldiği zaman kıvamın yeterli olduğunu anlıyoruz.

 

sonra çok derin olmayan geniş ağızlı bir bardağa önce 2-3 adet buz, bardağın 3 de 2 sini dolduracak kadar oda sıcaklığında süt ve üste kalan 3 de 1 lik bölümünde çırptığımız kremayı bir yemek kaşığı yardımıyla koyuyoruz burada dikkat etmeniz gereken kısım süte çok karıştırmamak kremanın en üst kısımda bir katman oluşturmanız gerekiyor, zaten bir süre sonra yavaş yavaş sütle karışmaya başlıyor ama bu süreç buzun soğuttuğu süt yüzünden daha yavaş gerçekleşiyor.

ve artık servise hazır. Afiyet olsun 😃

 

İçim Notları

Üst katman kreması ilk başta biraz acı gibi  ama sütle beraber daha yumuşak bir dokuya ulaşıyor, tahmin ettiğimden çok daha güzel bir sonuç aldığımı düşünüyorum, bazen granül yada şekerli diye ön yargılı olmamak gerekiyor, sonuçta lezzet bir keşif işi, kendinizi sınırlarsanız nasıl bir kaşif olursunuz.

 

 

 

 

 

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir