GeziKahve Dışında

En İyi Su Altı Dalışı Yapabileceğiniz Yerler

En İyi Su Altı Dalışı Yapabileceğiniz Yerler

Su altı dünyası, birçok insanın keşfetmekten büyük keyif aldığı bir dünya olma özelliği taşıyor. Bu dünyada yaşayan canlılar ve yüzlerce yıllık kalıntılar, size başka bir dünyanın kapılarını aralayabiliyor. Her dalış esnasında çok farklı ve daha önce hiç görmediğiniz canlıları keşfetmek için dalış yapabileceğiniz birbirinden muhteşem su altı dalış merkezleri bulunuyor. Dünya üzerindeki en iyi ve en görülmeye değer su altı dalış merkezlerini sizin için derledik. Dilerseniz yolculuğumuza hemen başlayalım.

 

Tayland Adaları: Dünya üzerinde en güzel dalış merkezlerinin bulunduğu yerlerin başında tabi ki Tayland geliyor. Dünyaca ün yapmış olan Phuket adası, Tayland’ın en iyi dalış merkezlerinin de başında geliyor. Bunun yanı sıra Similan, Surin adaları ve Ko Tao bölgeleri de dalış için ziyaret edebileceğiniz en ünlü mekanlar arasında bulunuyor. Tayland ziyaretinizde hemen hemen her bölgede dalış yapmanız mümkün ancak dalış yapmayı öğrenmek için en elverişli ve en uygun mekanı arıyorsanız, Ko Tao bölgesi tam size göre. Bu muhteşem doğa harikası bölgeyi ziyaret ettiğinizde dalış yapmadan dönmemenizi öneririz. Özellikle nisan ve Ekim aylarında dalışa elverişli olan Tayland adalarına tekne ile kolaylıkla ulaşabilir, mükemmel dalış macerası yaşayabilirsiniz.

 

Papua Yeni Gine: Tarihi kalıntıların oldukça fazla olduğu Papua Yeni Gine, dalgıçların en gözde dalış mekanları arasında yer alıyor. Özellikle 2. Dünya Savaşından kalma batıkları ve birbirinden farklı deniz canlıları ile dikkat çeken bu bölge, sizi de sürükleyecek bir etkiye sahip. Hem tüplü hem de tüpsüz dalış yapabileceğiniz bölgelerin mevcut olduğu Papua Yeni Gine’de, köpekbalıklarını gözlemleme şansı da elde edebilirsiniz.

 

Mısır Kızıl Deniz: Tropikal mercanların yoğunlukta olduğu, Sina Yarımadası’nda yer alan Peninsula bölgesinde dalış yaparak birçok güzelliği kendi gözlerinizle yakından görmeniz mümkün. Size tahmininizin üzerinde bir dalış keyfi yaratacak olan Mısır’ın Kızıl Deniz’i, plajları ile de mükemmel bir tatil yapmanızı sağlayacak. Hem dalış hem de tatil keyfini bir arada sürmenizi sağlayacak olan bu bölge, dünya üzerinde dalış yapabileceğiniz en güzel ve canlı çeşitliliği en fazla olan bölgelerden bir tanesi.

 

Bali: Tüplü dalış denince akla ilk gelen konumlardan biri de tabi ki Endonezya’ya ait olan Bali! Dünya çapında üne ulaşmış olan batık gemileri, mercan çeşitleri, derin hendekleri, deniz çayırları ve daha birçok yer altı canlısı ile size unutulmaz bir dalış keyfi yaşatacak olan Bali, tatil için de çok elverişli bir bölge. Secret Bay, Tulamben, Manjangan Adası, Lembongan, Nusa Penida ve Candi Dasa adaları, Bali’nin en ünlü ve en gözde dalış mekanlarını oluşturuyor. Nisan ve Kasım ayları içerisindeki süreçte suyun çok iyi olduğu Bali’ye bu tarihler arasında gelebilirsiniz. Her mevsim dalış yapma imkanına sahip olacağınız Bali’de, Haziran ve Eylül ayları arasındaki süreçte ise görülmesi gereken birçok balık çeşidi uğramaktadır. Yalnız bu aylar arasında gitme imkanınız bulunmuyorsa bile, Bali’ye gittiğinizde dalış keyfi yaşamadan geriye dönmeniz mümkün değil. Coğrafyası itibariyle de dalış için oldukça elverişli olan Bali adalarına teknelerle ulaşım sağlamanız mümkün.

 

Mexico: Karayiplerin en büyük adası olan Cozumel, size üç bin feete kadar dalış yapma özgürlüğü sunar. Yutacan Yarımadası’ndan yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta olan Cozumel dalış merkezine ulaştığınızda, yüzlerce canlı ve balık çeşidi sizi karşılıyor. Doğal güzellikler bakımından da oldukça zenin olan bu ada, dünya üzerinde dalış keyfi yaşayabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi. Özellikle Amerikalılar ve Mexico’nun yerel halkı için önemli bir tatil mekanı olan Cozumel, sizin de vazgeçemeyeceğiniz tatil bölgelerinden biri olmaya aday.

 

Costa Rica: Tüplü dalış için ideal bir diğer mekan olan Costa Rica, yılın hemen hemen her döneminde muazzam bir su sıcaklığına sahip. Bu özelliği ile yıl boyunca turist çeken bölge, oldukça çeşitli bir deniz altı yaşamına da sahip. 35 çeşit mercan türü, 123 çeşit balık türü, 140 çeşit yumuşak deniz incisi ve daha birçok deniz canlısını barındıran Costa Rica, en iyi dalış mekanları arasında yerini alıyor. Punta Gorda, Catalinas ve Murcielagos gibi önemli adaları bulunan Costa Rica’da dalış için bu adaları öncelikli olarak tercih etmenizi öneririz. Balık çeşitliliği oldukça fazla olan bu adalarda, tahmininizden daha fazla deniz canlısını bir arada bulabilirsiniz.

 

Brezilya – Fernando De Noronha: Birbirinden çeşitli dalış merkezleri bulunan Brezilya’da, en önemli ve en güzel dalış mekanları Fernando De Noronha bölgesinde bulunuyor. Ülkenin en iyi dalış merkezi konumunda olan Fernando De Noronha’da, dalışa ve deniz canlılarına büyük önem veriliyor. Öyle ki bu bölgede bulunan çeşitli balık türlerini korumak için bir araya gelmiş olan sivil toplum kuruluşları da yer alıyor. Sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları sayesinde korunan balık çeşitliliği, dalış merkezinin sürekli aktif ve canlı olmasını da sağlıyor. Haziran ve Ekim aylarında arasında dalış için en uygun zamanların yaşandığın Fernando De Noronha’ya uğradığınızda, bu keyifli anları yaşamadan dönmemenizi öneririz.

 

Canada: Canada da dalış için mutlaka gidip görmeniz gereken merkezlerden bir tanesi. Suyu her daim soğuk olan Canada’nın Tobermory bölgesinde, hem çok gizemli batıkları, hem de insan dostu köpek balıklarını ziyaret edebilirsiniz. Sayısı 20’yi aşan batık gemileri ve ilginç deniz canlıları ile dalış keyfini sonuna kadar yaşamanızı sağlayacak bir merkez Tobermory. Suyun üzerinden baktığınızda bile kendini belli eden batık gemiler, sizi dalış yapmanız için suyun altına çağırır cinsten. Berrak ve soğuk suyu ile de meşhur olan bu bölge, dalış yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

 

Kuzey Carolina: ABD toprakları içinde yer alan Kuzey Carolina kıyılarında bulunan Morehead City, son yıllarda popüler olmuş olan dalış merkezlerinden bir tanesi. Tıpkı Canada’da olduğu gibi bu bölgede de birbirinden çeşitli batık gemiler bulunuyor. Bu gemilerin bir kısmını ticaret gemileri, bir kısmını ise savaş gemileri oluşturuyor. Balık çeşitliliğinin de oldukça fazla olduğu Morehead City, berrak suları sayesinde çok daha iyi bir dalış zevki yaşamanıza yardımcı oluyor. Yaz mevsiminde suyu iyice ısınan Morehead City bölgesinde hem tatil yapabilir, hem de tatiliniz boyunca dalış yaparak su altı dünyasını keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Belize: Dünya üzerinde eko çeşitliliği en fazla olan dalış merkezlerinden biri olan Belize, sert mercanları, deniz fanları ve gorgonlar ile ünlüdür. Hem tüplü hem de tüpsüz dalış yapılabilecek bölgeleri olan Belize’de, deniz canlılarının hayatını çok daha yakından takip etme fırsatını elde edebilirsiniz. Topraklı bölgeler, tüpsüz dalış yapılabilmesi için gayet elverişli mekanlardır. Bu bölgelerin dışında yer alan kısımlarda ise tüple dalış yapmanız ve daha profesyonel bir dalış anı yaşamanız mümkün. Bu bölgede görebileceğiniz deniz canlıları arasında çekiç balığı, balina, Karayip köpek balığı ve daha birçok deniz canlısı yer alıyor. Beyaz okyanus köpek balığı görme ihtimalinizin de bulunduğu Belize’de, birçok canlıyı bir arada görme zevkini tadabilirsiniz. Görülme olasılığı düşük bile olsa, beyaz okyanus köpekbalığına rastlama ihtimalinizin olması bile Belize’de dalış yapmanız için yeterli bir sebep olacaktır.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir