GeziKahve Dışında

Gerçek Roma Dondurmasını Tadabileceğiniz 5 Mekan

Gerçek Roma Dondurmasını Tadabileceğiniz 5 Mekan

Adım başı tarihinin büyüleyici kokusunu içinize çekebileceğiniz, göz alıcı güzellikteki daracık sokakları, lezzetli yemek ve tatlıları ile Roma’ya aşık olmamanız mümkün değil. 2800 yıllık tarihiyle geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir şehrin adım adım gezilecek çok yeri bulunmaktadır. Dünyadaki en güzel şehirlerden biri olan Roma yılda 10 milyonu aşkın turisti konuk etmektedir. Bu turistlerin büyük bir kısmı da tadına doyum olmayacak lezzetteki yerel tatları denemek için buraya gelmektedir.

 

Roma’ya gelindiğinde gezilmeden dönülmemesi gereken yerler olduğu gibi, tadılmadan dönülmemesi gereken mükemmel yiyecekleri de var. Bunlardan en önemlisi de; tabiki Roma dondurması. Yani meşhur “gelato”lar. Burada dondurmaya “gelato”, dondurmacıya ise “gelateria” denmektedir. Birçok yeri gezerken dondurmacılara sık rastlayabilirsiniz. Fakat içlerinde adından söz ettiren, dillere dolanan, tatları unutulmayan, ünlü olan dondurmacılar bulunuyor.

 

Peki Roma’da mutlaka uğrayıp dondurmasını denemeniz gereken mekanlar neresi?

 

 

 

1. San Crispino: Trevi’ye yolu düşenlerin veya düşecek olanların dondurmasını mutlaka tatması gereken bir yer. Yaklaşık 25 yıldır işletilen bu mekan, el yapımı dondurmalarıyla ünlenmiştir. Fontana Di Trevi’nin (diğer adıyla aşk çeşmesi) bulunduğu muhittedir. Bu sebepten de turistlerin akınına uğramaktadır. Alongi kardeşler meyvelerin tazesini bizzat seçerek hazırlıyorlar. Her ne kadar geleneksellikten hazır aromalara geçiş sağlıyor görünseler de, kalitelerinden ödün vermedikleri de bir gerçek. Mereng lezzetleri ile damakları şekerle ağırlaştırmadan doyumsuz bir tad bırakan dondurmaları satan bir yer bu dondurmacıdır. Dondurmasını tadanların hayatlarında daha güzel bir dondurma yemedikleri söylentiler arasında yer alıyor.

 

 

 

2. Gelateria Frigidarium: Via Del Governo Vecchio’da yer alan özellikle pizzasıyla ünlü Baffetto’dan çıkanların uğramadan geçmedikleri Gelateria Frigidarium dondurmacısı da epey adından söz ettiren meşhur dondurmalara sahip. Özellikle tiramisulu, kremalı ve muzlu olanları en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Bu dondurmacı haftanın her günü sabah 10:00 ile gece 02:00 arası müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

 

 

 

3. Giolotti: Liste içerisindeki en favori ve en ünlü mekan Via Uffici Del Vicaro’da bulunan Giolotti kafedir. Efsanesi ise dillere dolanmıştır. Buna göre; Romalılar ilk gelatoyu dağdan taşıdıkları karlarla meyveleri harmanlayaıp karıştırarak elde etmişlerdir. Günümüzdeki İtalyan dondurması gelato’nun ise daha kremsi ve harika bir lezzeti bulunuyor. Kafenin klasiği ise Coppa Giolotti mutlaka denenmesi gerekenlerden. Giolotti kafenin bir diğer özelliği ise, şubelerinin İstanbul’a kadar uzanan bir zincir halinde bulunmasıdır. İstanbul’da bulunan mekanda ise; Roma’dan gelen iki dondurma ustası da çalışmaktadır. Beyoğlu’nda bilenlerin göz ardı edemedikleri bir mekan olarak karşınıza çıkabilir.

 

 

 

4. Yeşilköy Roma Dondurmacısı: Roma’ya gidemeyenler için ise İstanbul’da da alternatifler bulunabilmektedir. Bunların en ünlüsü Yeşilköy’de bulunan Roma Dondurmacısıdır. 1970 yılından beridir 40 yılı aşkın süre, Yeşilköy’ün simgesi haline gelmiş Yeşilköy Roma Dondurmacısı sıcak atmosferi ve lezzetinin kalitesi ile popülerliğini devam ettirmektedir. Aklınıza gelebilecek her türlü meyve çeşitleri ve tazeliği ile adından söz ettiren, eski tarihiyle buluşmalar için ortak mekanlardan olan Yeşilköy Roma dondurmacısı sabah 10:00 ile gece 01:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Favori dondurma çeşitleri arasında ise; sakız, karadut, krokan yer alıyor.

 

 

 

5. Cremeria Milano: 2007 yılından beri İstanbul’da Beyoğlu, Nişantaşı, Şaşkınbakkal başta olmak üzere dört farklı adreste daha hizmet vermektedir. Kuzey İtalya’nın gelato’su ile İtalya’nın serinleten tatlısı sobetto’nun ortak noktasında burasıdır. Ayrıca 80 çeşit dondurması bulunan Cremeria Milano’da, vitrinde 22 dondurma çeşidi sergilenmektedir. Nutella, gofret, bitter çikolata ve alkollü dondurmaları en sevilenler arasında yer alırken, Türk damak tadına özel hurmalı, incirli, ballı türleri de ilgi çekiyor. Cremeria Milano saat sabah 11:00 ile gece 00:30 arası hizmet veriyor.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir