BlogİncelemeKahve ÇeşitleriNedir?

Kahve çekirdeklerinin 4 farklı türüne , Eksiksiz Bir Bakış

Hevesli bir kahve içicisiyseniz, muhtemelen kaç farklı kahve çekirdeği türü olduğunu ve onları benzersiz kılan şeyin ne olduğunu merak etmişsinizdir. Cevapları aldık!
Dört farklı kahve çekirdeği türü vardır: Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa. En yaygın (ve popüler) türler Arabica ve Robusta’dır, ancak şansınız yaver gidebilir ve diğer ikisiyle karşılaşabilirsiniz. Bu lezzetli çekirdekler hakkında her şeyi ve ayrıca işinize yarayacak satın alma ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam etmenizi öneriyorum.
PopUp Info 
Kahve çekirdeği nedir? İyi soru! Kahve çekirdeği, bir kahve bitkisinin meyvesinin (kiraz adı verilen) içinde bulunan bir tohumdur. Kahve kirazı, meyveli dış kısmı yemediğimiz için sıra dışıdır. Bunun yerine çekirdeklerini çıkarıp kavuruyoruz.
Arabica Kahve Çekirdekleri (Coffee arabica)

Arabica çekirdekleri, açık ara en popüler kahve çekirdeği türüdür ve dünya kahvesinin yaklaşık %60’ını oluşturur. Bu lezzetli çekirdekler, yüzyıllar önce Etiyopya’nın dağlık bölgelerinde ortaya çıktı ve hatta şimdiye kadar tüketilen ilk kahve çekirdekleri olabilir! Arabica adı muhtemelen Çekirdeğin 7. yüzyıl Arabistan’daki (bugünkü Yemen) popülaritesinden geliyor olmasıdır.
Arabica çekirdeklerinin dezavantajı, büyümelerinin daha zor olmasıdır. Bu nedenle Arabica çekirdekleri daha pahalıdır. Tüm kahve çekirdekleri, dünya çapında 50 ülkede, Yengeç Dönencesi ve Oğlak Dönencesi arasındaki bir bölge olan Çekirdek Kuşağı olarak adlandırılan bölgede yetişir. Ancak Arabica çekirdeklerinin düzgün bir şekilde büyümesi için ekstra gölgeye, suya ve yüksek irtifaya ihtiyacı vardır. Bu bitkiler bitki hastalıklarına daha duyarlıdır ve en az 600 metre yükseklikte yetiştirilmelidir. Ayrıca, tamamen büyüdüğünde 2,5 ila 4,5 M arasında değişen daha küçük bitkilerdir.
TADI NASIL?
Çoğu gurme kahve markası, %100 Arabica çekirdekleri kullandıklarının reklamını yapar. Niye? Arabica kahve çekirdekleri en kaliteli çeşit olarak kabul edilir. Pürüzsüz, karmaşık lezzetleri ve belirgin acılık eksikliği ile tanınırlar.
Arabica çekirdekleri, yetiştirildikleri yere bağlı olarak, dünyevi Endonezya dilinden çiçekli Etiyopya diline kadar birçok farklı tatma notu sunabilir. Damak tadınızı şaşırtmak istiyorsanız, bir miktar tek kaynaklı Arabica çekirdekleri alabilirsiniz.
ARABİCA KAHVEYİ NEREDEN ALABİLİRSİNİZ?

Arabica çekirdekleri, özellikle gurme kahve şirketlerinde yaygın olarak bulunur. Arabica kahvesini denemek istiyorsanız, ikinci çeşit olan Robusta çekirdekleriyle karıştırılmadığından emin olmak için etiketi kontrol edin.Blend olan kahve türlerinde bazen robusta çekirdek ile arabica çekirdekler karıştırılır. online Linkler Kahve.com   kahhve.com  kafeingo.com

gibi işini iyi yapan online marketlerden kahvenin özelliklerine bakarak Arabica çekirdeği seçebilirsiniz.

Robusta Kahve çekirdekleri (Coffea caniphora)

İkinci en popüler kahve çekirdeği türü Robusta’dır. Bu çekirdek, Sahra altı Afrika’da ortaya çıktı ve şu anda öncelikle Afrika ve Endonezya’da yetiştiriliyor. Ayrıca Vietnam’da özellikle popülerdir ve genellikle kahve karışımlarına karıştırılır. Daha ucuz bir çeşittir, bu da onu kavurmacılar için çok bütçe dostu bir seçim haline getirir.
Robusta çekirdeği diğer kahve çekirdeklerine çeşitlerine göre daha iri ve yuvarlaktır. Bu bitkiler tipik olarak 4,5 ila 8 metre arasında değişen boyutlara kadar büyüyebilir, Arabica bitkilerinden çok daha büyük olurlar. Robusta çekirdekleri, daha düşük irtifalarda yetişebildikleri ve hastalıklara direnebildikleri için tipik olarak daha sert olarak kabul edilir. Ancak son araştırmalar, ısıyı daha önce düşünüldüğü kadar iyi idare edemediklerini bize gösteriyor.
TADI NASIL?
Birçok insan Robusta kahvenin daha sert ve daha acı olduğunu düşünür. Genellikle güçlü bir kokuya ve biraz düz, neredeyse yanık bir tada sahiptir. Robusta çekirdekleri ayrıca Arabica çekirdeklerinden önemli ölçüde daha fazla kafein içerir.
Birçok gurme kahve hayranı, Robusta’ya ağız eğip yüz göz yapsada 😄, arada bir denemenizi öneririz. Belki sizi şaşırtan tad’lar ortaya çıkabilir.
Robusta KAHVEYİ NEREDEN ALABİLİRSİNİZ?

Robusta çekirdekleri, karışımlarda yaygın olduğu için bulmak oldukça kolaydır. Bazı gurme kavurma makineleri özel Robusta karışımları kullanır   Ayrıca, hazır kahve tipik olarak %100 Robusta’dır. Yani Granül (Suda eriyen)kahveler.

LİBERİCA Kahve Çekirdekleri (LİBERİCA Coffee BEANS)

Orta ve batı Afrika’ya özgü – özellikle Liberya, dolayısıyla adı – Coffea liberica, keskin çiçek aroması ve cesur, dumanlı lezzet profili ile ödüllendirilir. Bu dayanıklı tür, gövde ve karışık tadlar eklemek için sıklıkla diğer çeşitlerle karıştırılır, ancak nadiren beğeni kazanır. 1800’lerin sonlarından önce Batı uygarlığında adı duyulmamış olan Liberica, bir mantar hastalığının (“kahve pası”) bölgedeki Arabica mahsullerinin çoğunu yok etmesinden sonra Güneydoğu Asya kahve üreticileri arasında bir yer edindi.

Arabica veya Robusta’dan çok daha büyük bir bitkiden yetişen Liberika kirazlarının çoğu, şekil olarak düzensiz olma eğilimindedir ve boyut ve genel görünüm olarak Robusta’ya daha yakındır. Ayrıca sıcak ve nemli iklimlere karşı toleranslıdır ve düşük irtifada iyi sonuç verir. Şu anda ağırlıklı olarak Endonezya, Malezya ve Filipinler’de üretilen çekirdek, dünya kahve arzının yaklaşık %2’sini oluşturuyor. Malezya kahve veriminin yüzde 95’inden fazlası Liberika çekirdekleridir. Ancak, Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında yaygın olarak bulunmaz.

TADI NASIL?

Meraklılar arasında Liberica kahvesi, vahşi tutarsızlık konusunda tartışmalı ve kutuplaştırıcı bir üne sahiptir. Bu nadir çeşidi deneyenler ya seviyor ya da nefret ediyor. Bazı kahve içenler, bitişte sıra dışı, cevizli, odunsu lezzete ve sinsi gıybetlere bayılırlar.

liberica KAHVEYİ NEREDEN ALABİLİRSİNİZ?

Belki de en ünlü Liberik kahvesi, Filipin kültüründe “maço damızlık” anlamına gelen “kapeng barako” (Barako kahvesi) olarak bilinen Filipinler’de bulunur. Tipik olarak siyah şekerle servis edilen bu güçlü Liberik demleme, kalbin zayıflığı için değildir. Eski nesilden kalma bir kalıntı olarak kabul edilen kapeng barako, yerel süpermarketlerin raflarında hala yaygın olarak bulunur ve Filipinler’deki kafelerde servis edilir. Aslında, Güneydoğu Asya dışında, Barako kahvesini (veya Liberika çekirdeklerini) bulmak için en iyi seçeneğiniz, Filipinli ex-pat topluluğuna hitap eden bir pazarda genelde satılıyor, ülkemizde rastlamak biraz zor ama bölgelere ziyaret eden arkadaşlarınızdan denemek için isteyebilirsiniz.

EXCELSA Kahve Çekirdekleri (coffea excelsa)

Dördüncü ana kahve çekirdeği türü Excelsa olarak adlandırılır. Bir zamanlar ayrı bir kahve türü olarak kabul edilmesine rağmen, bilim adamları son zamanlarda onu bir Liberika çeşidi olarak yeniden sınıflandırdılar.
Excelsa çekirdeği neredeyse tamamen Güneydoğu Asya’da yetişir ve bir şekilde Liberika fasulyesi gibi şekillendirilir – uzun ovaller gibi görünür. Bu çekirdekler, orta irtifalarda 20 ila 30 metrelik büyük kahve bitkilerinde yetişir.
TADI NASIL?

Lezzet açısından, Excelsa çekirdekleri oldukça benzersizdir. Tart notaları ve meyveli tatlar gibi hafif kızartma özelliklerini, koyu kavrulmuşları daha çok anımsatan tatlarla birleştirirler. Alışılmadık bir lezzet derinliğini korurken, aroma ve kafein açısından da daha hafiftirler. Karmaşıklık kattıkları için bazen bu sıra dışı çekirdekleri karışımlarda bulabilirsiniz.

EXCELSA KAHVEYİ NEREDEN ALABİLİRSİNİZ?

Excelsa çekirdekleri Arabica ve Robusta çekirdekleri kadar yaygın değildir ve Asya dışında bulmak daha zor olabilir. Alibaba gibi sitelerden online olarak alma şansınız var

Peki hangi kahve türünü seçmeliyiz

Artık başlıca kahve çekirdekleri türlerine aşina olduğunuza göre, alışverişe başlama zamanı! Mümkün olan en iyi tadı istiyorsanız ve biraz fazladan ödeme yapmaktan çekinmiyorsanız, %100 Arabica kahve satın alın derim. Fazladan kafeini tercih ediyor, paradan tasarruf etmek istiyor ve biraz acıya aldırmıyor musunuz? Bir paket Robusta veya Arabica ve Robusta karışımı alabilirsiniz.

Olağandışı bir şeye sahip olmayı tercih ediyorsanız, Liberica veya Excelsa fasulyesi arayın – ancak daha kapsamlı bir aramaya hazır olun! Bu nadir kahve çekirdekleri lezzetli olabilir ama bulunması oldukça zor olacaktır.
Her zaman olduğu gibi, bütün çekirdekli kahveyi satın almanızı ve demlemeden hemen önce öğütmenizi öneriyorum. Hangi tür kahve çekirdeği seçerseniz seçin, önemli ölçüde daha iyi lezzet ve tazelik elde edeceğiniz için ekstra çaba buna değer. Bu arada, kahve çekirdeklerinin nereden geldiğini biliyor musunuz?
PopUp tip 
Ayrıca kahve içmek sizde asitliğe neden oluyorsa, hassas mideler için ideal olan düşük asitli kahveyi tercih edebilirsiniz.

 

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Blog