Blogkahve EkipmanlarıNasıl Yapılır?Nedir?

Kalita Wave Kahve Demleme nasıl yapılır 😎☕

Merhaba, sizlere daha geçen sene keşfettiğim japon işi  bir Pour-Over (Su dökme yöntemi) 3. Dalga demleme yönteminden bahsetmek istiyorum, Bahsetmediğin bir o kaldıydı sözlerini duyar gibiyim😊 ama aldırmadan devam ediyorum.(Aldıranlar aldırmayanlara anlatsın)

Kalita Wave Dripper, düz tabanlı bir tasarıma sahip, Japonya’da keşfedilen, Sıcak su dökülerek kullanılan bir kahve demleme aracıdır. Düz tabanlı bir tasarıma sahiptir, Düz olmasının sebebi, daha eşit bir ekstraksiyon olması içindir. Bonavita Daldırma Kahve damlatma veya Clever Coffee damlatma’ın aksine, Kalita Wave bir dök ve bekle değil, zeminde eşit bir sıcak su akışı gerektiren uygulamalı bir demleme yöntemidir. Bu yüzden en çok Hario V60’a benzer, ancak düz tabanlı bir filtreye sahiptir.

Kalita Wave  iki boyutta gelir: #155 ve #185. #155 daha küçüktür ve tek fincan  için idealdir. #185 biraz daha büyüktür. Kalita Wave Damlatıcı, cam veya paslanmaz çelik olarak yapılmaktadır. #185 ayrıca seramik olarak da üretilmektedir.

Paslanmaz çelik Kalita Wave Damlatıcının içine baktığınızda, dibi düz olan zeminde kahvenin çıkacağı üç delik göreceksiniz.

Kalita standart boyutlu bir filtre kullanmaz. Satın aldığınız modele bağlı olarak #155 veya #185‘te özel Kalita Wave filtreleri satın almanız gerekecektir.

Demleme yapmak  için önerdiğim diğer ekipmanlar

Cam Server. Kalita Wave damlatıcıyı  üzerinde tutmak ve demlenmiş kahveyi servis etmek için kullanabilirsiniz, sonuçta demleyiciyi bir şeyin üzerine koymanız gerekiyor. Kalita, #155 için 300 ml’lik bir Cam server ve #185 için 500 ml’lik bir server gerekmektedir.

Bunları kullanmazsanız, mutfağınızda işe yarayacak bir şeyler bulabileceğinize eminim. (Cam bir kavanoz bile işinizi görecektir)

Mutfak terazisi. Hem kahveyi hem de suyu tartacağız. Bir mutfak terazisi üzerinde demleme yapmak, bu işlemi daha kolay ve daha hassas hale getirecektir,
Elektrikli su ısıtıcısı, tercihen akış kontrolü için dar bir kaz boynu dediğimiz bir kettle kullanabilirsiniz. Kalita’nın kendi modeli var ama ben Konchero su ısıtıcısını su sıcaklığı kontrolü sağladığı için tercih ediyorum.

Zamanlayıcı

Mutfakta kullandığınız bir zamanlayıcı kullanabilirsiniz yada Timer olan bir terazi alırsanız ayrıca zamanlayıcı kullanmanıza da gerek kalmaz (Zamanlayıcı kahveyi demleme süresi veya bekletme süresi olan yöntemlerde size yardımcı olacaktır)

Şimdi ekipmanlar hazır olduğuna göre kahve demlemeye başlayabiliriz.

#1 Filtre Ekle
Yukarıda belirtildiği gibi, Kalita Wave Dripper kendi marka filtrelere ihtiyaç duyar. Sahip olduğunuz boyuta bağlı olarak #155 veya #185 filtreyi damlatıcıya yerleştirin. Damlatıcıyı kahveyi demlemeyi planladığınız cam server (Sürahi) üzerine yerleştirin.

Damlatıcı için Kalita #155 veya Kalita #185 filtresine ihtiyacınız olacak. Standart sepet filtreleri tam olarak oturmayacaktır sorun yaşayabilirsiniz.

#2 Sıcak Su ile Durulama Filtresi (isteğe bağlı)
Çoğu kağıt filtre demleme yönteminde olduğu gibi, kağıt filtrenin durulanması tavsiye edilir. Bu, kahveye herhangi bir kağıt kalıntısının girmesini azaltacaktır. Ayrıca filtrenin demleyiciye yapışmasına yardımcı olur. Kalita ile suyu doğrudan ortasına dökün ve hızlıca doldurun. Filtrenin bükülmesi ve şeklini kaybetmesi riskini taşıdığınız için kenarlardan dökmek istemezsiniz,( sıcak suyu dökmeye yavaşca filtrenin ortasından başlayın)

Sıcak su kullanmanın ek yararı, sunucuyu önceden ısıtmasıdır. Bu yapıldıktan sonra suyu dökün (Kağıt filtrenin tadı bu sıcak suya geçecektir)

Kahve filtresini, kenarlarının formunu koruması için doğrudan ortasına sıcak su kullanarak durulayın.

Ancak Filtreyi yıkamadan,Erin McCarthy, 2013 World Brewers Cup’ı Kalita Wave ile kazandı . Wave’in filtreleri çok ince olduğu için McCarthy, standart ön demleme durulama işlemini atlarsanız kahveye kağıtsı bir tat aktarmayacağını söylüyor. (Böyle bir ek bilgi de olsun dedim)

Çoğu barista durulama önermiyor. Filtreyi durulamamaya karar verirseniz, sunucuyu önceden ısıtmak için sıcak su kullanmak yine de iyi bir fikir olabilir, ısı kaybını aza indirmek için

Kahve filtresini, kenarlarının formunu koruması için doğrudan ortasına sıcak su kullanarak durulayın.

Filtreyi yıkamayın. Wave’in filtreleri çok ince olduğu için McCarthy, standart ön demleme durulama işlemini atlarsanız kahveye kağıtsı bir tat vermeyeceklerini söylüyor.

Zamanlayıcı kullanmak ideal bir öğütme boyutuna sahip olduğunuzu doğrulamak için kullanılır.

#3 Kahve Ekle
Çoğu demleme yönteminde, 17’ye 1 demleme oranıyla başlamayı seviyorum. Bu, her 1 ölçü kahveye 17 ölçü su kullanılması anlamına gelir. İki boy demleme damlatıcımız var. İşte her biri için başlamanıza yardımcı olacak bir tarif.

#155 model: 300 gram (300ml) su ve 17-18 gram kahve.
#185 model: 500 gram (502ml) su ve 29-30 gram kahve.
Kahve öğütme boyutu Orta ve Orta Kalın arasında olacaktır.

Hedeflenecek demleme zamanı 3:00 ile 3:30 dakika  arasındadır. Daha hızlı giderse, öğütmeyi biraz ince ayara alın. Daha yavaş giderse, öğütmenizi daha kalın olacak şekilde ayarlayın.

#4 Sıcak Su Ekleyin (Darbeli veya Sürekli Döküm)
Bu, demleme sürecinde en fazla odaklanmayı gerektiren adımdır. Tartı kullanıyorsanız, öğütülmüş kahve filtreli Kalita Wave Dripper’ı sunucunun üstüne yerleştirin ve üstünü düz hale getirmek için biraz sallayın, terazinin darasını alın sıfır gram okuması gerekmektedir.

Su eklemeden önce ölçeği sıfırlayın.(Kaç kere yazdım acaba😂)

Sıcak su eklemeye gelince, iki yöntem var. Birincisi, dökmenizin demleme boyunca yavaş ve sabit olması gerektiğidir. Diğer yöntem ise darbe yöntemidir. Bu, döktüğünüzde, kahvenin öğütmelerden geçmesine izin verin ve demleme döngüsü sırasında tekrarlayın. Her iki yöntem de harika çalışıyor. Darbe yöntemini daha kolay olduğu için tercih ediyorum.

Darbe yöntemi, başlangıçta çiçek açmalarına (blooming) izin verecek şekilde az miktarda su dökmeyi içerir. Sonra duraklat. Sonra tekrar dökün. Bazen dairesel bir desen kullanarak su dökmeye devam edin.

En popüler yöntem, kahve çiçek açana kadar dökmek ve ardından eşit bir ekstraksiyon için dairesel bir hareket kullanmaktır. Bununla birlikte, hiçbir dairesel hareket olmadan doğrudan merkeze çok yavaş dökülen sıcak su yöntemi, Profesyonel bir barista tarafından Kalita Wave kahvesi servis edildi, bunu gözlemlemek bile harikaydı. Dökme tekniği o kadar nazikti ki, bana bir Olimpik dalgıcın sıçrama yapmadan suya çarpmasını hatırlattı.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, kahveyi karıştırmayın.

#5 Cam sever (Sürahi)
Kalita Wave Damlatıcıyı cam server in üzerinden alın, ve biraz demlenmiş kahveyi karıştırın sadece bir iki kez yeterli tüm katmanlardaki tatların birbirlerine geçmesi için gerekli.

Artık servise hazır önceden ısıtılmış yada çok kalın olmayan bir bardağa kahvenizi servis edin ve bu japon işi demleme yönteminin tadını çıkarın😎

Son ekleyeceklerim
Bir mutfak teraziniz veya süslü bir su ısıtıcınız yoksa bile, yine de Kalita Wave  ile demleme yapabilirsiniz. Sadece biraz daha pratik yapmak gerekiyor

Konserve kahvelerde gelen kahve kaşığı yaklaşık 10 gramdır. Bir mutfak terazisine sahip olmama ve kullanmama rağmen, kahve hakkında çok az şey bildiğim zaman 20 yıl önce aldığım eski bir kahve kutusundan biriktirdiğim o küçük sarı kepçeyi hala kullanıyorum.

Bir kaz boyunlu su ısıtıcınız yoksa tavsiyem, dökerken alçaktan ve yavaş gitmenizdir.

Size örnek olabilecek bir videoda belki daha fazla fikir edinmenize sebep olabilir

 

 

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Blog