Blogİnceleme

Latte ve Flat White arasında ne fark var?

Kahve dükkanlarına  düzenli ziyaretlerden hoşlanıyorsanız, muhtemelen  latte’yi duymuşsunuzdur. Ama daha az yaygın olan Flat White hiç gördünüz mü?
Aslında tam olarak aynı malzemelerle yapılır ve görünüm, klasik bir latte’ye çok fazla  bir şekilde benzer. Ancak daha yakından incelendiğinde, iki içeceği birbirinden ayıran birkaç temel değişken vardır.
Neredeyse on yıl önce Avustralya dışında Flat White kahveyi bulamazdınız, ancak bugün hemen hemen her kafe menüsünü süslüyorlar. Ama onu mütevazi latte’den tam olarak farklı kılan nedir?
Flat  White  ile latte arasındaki farkı bilmek istiyorsanız, okumaya devam edin ve bu süt bazlı kahve içeceklerinin nasıl çoğaldığını keşfedin.

Kafe Latte

Caffé Latte veya sadece latte, 1-2 espresso ve hafif buharda pişirilmiş sütten oluşan espresso bazlı bir içecektir. Geleneksel olarak uzun bir bardaktan servis etmek gelenekseldi, ancak günümüzde daha büyük bir bardaktan servis yapmak giderek daha yaygın hale geliyor. Espresso miktarı da yıllar içinde gelişmiştir; geleneksel latte sadece bir espresso ve ~250 ml cam içerir, ancak geçen yıllarda içecek boyutları biraz daha büyüdü, latte’nizi 350 ml’lik bir fincan ve iki espresso ile servis etmek yaygın bir durum.

Latte ve düz beyaz arasında benzer, ancak kapuçinoda farklı olan bir şey, köpük – latte ve düz beyazın daha az ve cappuccino’nun daha fazla olması gerektiğidir. O zaman daha az nedir? İçeceğin ne tür bir fincan/kupa/bardak servis edildiğine çok bağlıdır (bardaklar genellikle köpük miktarını bardaklardan daha büyük gösterir) ancak bu miktarlar benim “standartlarım” olacaktır;

  • kahve latte 1-2 cm köpük
  • düz beyaz 1-2 cm köpük
  • kapuçino 2-4 cm köpük

Adından da anlaşılacağı gibi, caffe latte sütlü kahvedir (caffé = kahve, latte = süt) ve içecek oldukça sütlü ve kahve tadında hafiftir. Kahve içmeye başlayan veya daha büyük kahveyi seven ve içeceğinde daha az kahve aroması isteyen biri için mükemmel bir seçenektir. Latte ayrıca karamelli latte, cafe mocha veya vanilyalı latte gibi bazı aromalı espresso içeceklerin temelidir.

Flat White (Düz Beyaz)

Düz beyaz, neredeyse tüm diğer espresso bazlı içeceklerin aslen İtalya’dan origin li dir. Ancak bu yapılış şekli  Avustralya’dan gelmektedir. Düz beyazlar genellikle bir bardaktan servis edilir, ancak küçük bir kupada servis edilmesi de yaygındır. Düz beyazın boyutu yaklaşık 200 ml olmalıdır ve her zaman iki espresso ile servis edilir, bu da kahve aromasını latte ve kapuçinoya kıyasla biraz daha güçlü kılar. Adından da anlaşılacağı gibi, köpük miktarı düz olmalıdır – mümkün olduğunca az (~1cm). Az köpük ve daha fazla espresso, düz beyazı latte sanatı için mükemmel bir içecek yapar ve çift espresso ve hafif buğulanmış sütten harika bir kontrast yaratılabilir.

Kahvenin aromasına daha çok alışmış ve biraz daha sert bir şey arayan biri için Flat White öneririm. Bir kafede sütlü bir şey sipariş edersem, şahsen Flat White ı tercih ederim. Düz beyazı bir deneyin!

Cappuccino

Cappuccino, adını kapuçinoların yüzeyinin rengini hatırlatan pelerin rengine atıfta bulunarak Capuchin rahiplerinden alır. Kapuçinolar neredeyse her zaman 150-200 ml’lik ve bir espresso ile servis edilir. Cappuccino’yu latte ve düz beyazdan farklı kılan şey, köpük miktarıdır – içeceğin üzerine 2-4 cm’lik katman miktarını iki katına çıkarmalıdır. Ayrıca kapuçino için 1-1-1 standardı olmuştur: 1 kısım espresso, 1 kısım ılık süt, 1 kısım köpük. Ama bence bu standart’ın modası günümüzde geçmiştir.

Cappuccino her zaman tek bir espresso ile gelmeli!

İtalya’da kapuçinolarla ilgili komik bir “kural” vardır – kapuçinolar sabah 11’den sonra sipariş edilmemelidir, çünkü kapuçinolar kahvaltı içeceği olarak kabul edilir, çünkü bunlar çok süt içerir ve ağır bir içecek olarak kabul edilir.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Blog