GenelKahve ÇeşitleriNedir?

Macchiato nedir , Macchiato Nasıl Sipariş edilir ve nasıl yapılır?

Macchiato’nun ne olduğunu merak ediyor musunuz? Macchiato ve latte arasındaki farkı öğrenmek ister misiniz?

Bu makalede, bu espresso içeceği hakkında her şeyi keşfedeceksiniz: macchiato tanımı, kökeni, farklı içecek türleri, kafein içeriği ve çok daha fazlası.

Macchiato' nun Tanımı

Macchiato, bir parça ısıtılmış, köpüklü sütle doldurulmuş ve küçük bir fincanda servis edilen tek veya çift espressodur.

Geleneksel bir macchiato yaklaşık 35 gr – bir shot (28 gr) espresso ve az miktarda süt (1 ila 2 çay kaşığı), çoğunlukla buharda pişirilir, hafif köpükle görünür bir iz vardır. Çift Shot ile  hazırlandıklarında genellikle 60 ml  civarında bir ölçüsü vardır

Macchiato ne anlama geliyor?

Bu kahvenin adı, iz, leke veya leke anlamına gelen İtalyanca “macchiato” kelimesinden gelmektedir. Bu durumda, “işaret” espressonun üzerinde bir parça süttür.

Latte_macchiato

Menşei
İçeceğin kökenine ilişkin bir açıklama, garsonların farkı anlayabilmesi için baristaların sade espresso ile sütlü espresso arasında ayrım yapması gerektiğidir. Sütü olan kahveyi işaret eder.

geleneksel macchiato (espresso macchiato olarak da bilinir) espresso bazlı bir içecektir, dolayısıyla bir tür kahve içeceğidir.

Latte macchiato ise esas olarak köpürtülmüş sütten yapılır. Latte macchiato, sadece az miktarda espresso ilave edilmiş süttür

Macchiato'nun içinde neler var

Macchiatos, tek veya çift espresso çekimleri ve sadece bir tutam ısıtılmış, dokulu süt ile yapılır. Bu içeceğin klasik versiyonunda başka içerik yok.

Starbucks, karamelli macchiatoları ile ünlüdür. Karamel macchiato’nun içinde ne var? Taze buharda pişirilmiş süt, vanilya aromalı şurup, espresso ve üzerine karamel serpiştirilmiş

1600x1200_latte-macchhiato

Macchiato'da kafein var mı

Evet, macchiato’da kafein vardır. Tek bir shot’da yaklaşık 75 mg kafein bulunur ve çift Shot ile  bir macchiato yaklaşık 150 mg kafein içerir.

Latte macchiato, boyutuna kıyasla espresso macchiato’dan önemli ölçüde daha az kafein içerir. Starbucks’taki uzun latte macchiato (35 gr), doppio espresso macchiato (sadece 47 gr) ile aynı miktarda kafeine sahiptir – porsiyon başına 150 mg kafein.

Macchiato nasıl sipariş verilir?

İtalya’da veya özel bir kahvehaneden caffe macchiato sipariş ediyorsanız, klasik bir macchiato alacaksınız – sadece az miktarda süt içeren espresso.

Ancak kahve zincirindeyseniz, klasik bir macchiato elde etmek için “espresso macchiato” belirtmeniz gerekecektir.

Starbucks'daki Macchiato nasıldır?

Starbucks’ta klasik bir macchiato elde etmek için “espresso macchiato” belirtmeniz gerekecek.

Latte macchiato: Uzun macchiato olarak da bilinen bu içecek, esas olarak buğulanmış sütten yapılır. Bir latte macchiato, espresso ile işaretlenmiş süttür.

En popüler varyasyon karamel macchiato’dur.

Doppio macchiato: Starbucks’tan Doppio macchiato, iki espresso çekimi ve bir tutam süt ile hazırlanır. 47 mg ve 150 mg kafein içerir.

Iced latte macchiato: Espresso shot, tam yağlı süt ile hazırlanır ve buz üzerinde servis edilir.

Iced karamel macchiato: En popüler Starbucks içeceklerinden biri espresso, süt, vanilya aromalı şurup, karamel şurubu ile hazırlanır ve buz üzerinde servis edilir.

Cloud macchiato: Starbucks bulut macchiato, orijinal buzlu macchiatoların bir bükümüdür. Normal sıvı süt yerine espresso ve kabarık çırpılmış soğuk köpük ile yapılır.

MACCHIATO VS LATTE VS CAPPUCCINO

Macchiato vs latte
Temel fark, içecekte kullanılan süt miktarı ve boyutudur. Bir macchiato’nun üstünde çok az miktarda süt bulunurken, önemli miktarda sütle bir latte yapılır.

Bir latte için normal oran 1:2 veya 1:3 espressonun süte oranıdır. Süt, dökülürken espresso ile karıştırılır, böylece çok ince, hafif tatlı bir tat elde edersiniz. Macchiatos, tatlı bir dokunuşla güçlü bir espresso tadına sahiptir.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Genel