Türkiye aslında tam olarak çay memleketi. Turistler ülkemize geldikleri zaman Karadeniz Çayı’ndan Elma Çayı’na kadar her türlüsünü denemek istiyorlar. Bizler de çaysız kahvaltı edemiyor, uzun sohbetlerimize başlamadan hemen çay demliyor kısaca çayı hayatımızın her noktasına koymak istiyoruz. Ancak son zamanlarda kahve’de hayatımızın bir parçası haline geldi. Uyanamadığımız sabahlarda, kısa sohbet zamanlarımızda ve en sevdiğimiz tatlıların yanında çeşit çeşit kahveler eşlik eder oldu bize. Özellikle 3.dalga kahveciler artık daha yaygın ve kaliteli çekirdeklere ulaşmak bu sayede daha kolay. Bizde Ankara’da yaşayan okuyucularımız için araştırdık ve Ankara’nın en iyi 3.dalga kahvecilerini yazdık.

F451 Brew

Ankara’da niteliki kahvenin öncülerinden olan F451 Brew’da 3.dalgatüm kahve demleme yöntemleri mevcut. Müşterilerine verdiği değer sebebi ile kahve çekirdeklerini çok dikkatli seçen cafe’nin demleme metodlarını görünce kendinizi laboratuvar ortamında hissetmeniz olası. Yolunuz F451’e düşerse 18 saat demlenen Cold Brew kahvelerine mutlaka denemenizi öneririz.

Fotoğraf Kaynak: nazonundefteri.blogspot.com

Grano Coffee & Sandwiches

Kurumsal yapıdan bıkmış 2 kardeşin açtığı Grano Coffee & Sandwiches İtalyan esintileri arasında kahve ve sandviçleri ile hizmet veren şahane bir mekan. Scae ödülü taşıyan yerli ve yabancı kahve çekirdeklerini Chemex, V60 ve Aeropress ile demleyerek sıcacık, lezzetli bir kahve içebilir ve alt katta bulunan mutfaklarında hazırladıkları sandviçleri ile ziyafet çekebilirsiniz.

Fotoğraf Kaynak: yutucu.com

Koala Coffee Shop

Ankara’da hayvan dostu kahve mekanı ararsanız size önerümüz Koala Coffee Shop. 3.dalga tüm demleme yöntemlerini bulabileceğiniz Koala’da haftanın bazı günleri ev yapımı tatlı bulmanız da mümkün. Normal günlerde menülerinde bulunan havuçlu ve vişneli keki de denemenizi tavsiye ederiz. İstanbul’un Hayvan Sever Mekanları yazımızı okuyarak İstanbul’da bulunan hayvan dostu mekanları da öğrenebilirsiniz.

Fotoğraf Kaynak: nazonundefteri.blogspot.com

Kraz Cafe

Kahveleri ile olduğu kadar şık dekorasyonu ile de ön plana çıkan Kraz Cafe’yi Ayşe Hanım kendi zevkine uygun şekilde dekore etmiş. Kafenin her alanı ayrı şıklıkta. 3. dalga demleme ekipmanlarının tamamının mevcut olduğu Kraz Cafe’de haftanın belirli günlerinde canlı müzik yapılıyor.  Her lezzetli özel olan Kraz Cafe’de başka yerlerde muadiline pek rastlayamayacağınız limonlu pastalarını mutlaka denemenizi öneririz.

Fotoğraf Kaynak: nazonundefteri.blogspot.com

Coffee Lab

2012 yılında Balgat’ta hizmete açılan Coffee Lab, tam olarak bir kahve laboratuvarı. Hem kahvesi hem de tatlıları ile hizmet veren mekan Cold Brew dahil tüm 3.dalga demleme yöntemlerini sunmakta. Kahvenizin yanına sipariş edeceğiniz Cheesecake Cookie ile başka alemlere gideceğinizi de söylemeden geçmeyelim.

Fotoğraf Kaynak: radikal.com.tr

Lungo Espresso Bar

Küçük ama sıcacık ortamı sayesinde Ankara’lı kahve severlerin müdavim olduğu Lungo Americano, Espresso ve Latte’si ile ün yapmış durumda. 3.dalga tüm demleme yöntemlerinin kullanıldığı cafe’de Chemex demleme yöntemi ile hazırlanan 7 çeşit yöresel kahveyi bir kez denediğinizde tadının damağınızda kalacağına eminiz. Eğer kahvenizin yanında tatlı şeyler denemek isterseniz Limonlu Truffle ya da Bademli Biscotti’sini denemenizi tavsiye ederiz.

Fotoğraf Kaynak: yutucu.com

Crop Coffee Shop

Ankara’da 3.dalga kahvecilerin en çok bulunduğu Bülten Sokak’ta bulunan Crop Cafe en çok tercih edilen mekanlardan. Tüm 3.dalga kahve demleme çeşitlerinin bulunduğu Coffee Shop’ta el yapımı lezzetleri de söylemeden geçemeyeceğiz. Balkabaklı Cheesecake ve Truff Çikolatasını mutlaka denemenizi öneririz. Eğer oturmak için zamanınız yoksa paket kahve satışı yaptıklarını da bilmenizde fayda var.

Fotoğraf Kaynak: nazonundefteri.blogspot.com

Arabica Coffee House

Yoğunlukla iş merkezlerinin bulunduğu gergin atmosfere buram buram huzur getiren Arabica Kafe, 3.dalga kahvecilerin Ankara’da bulunan öncülerinden. Chemex, Hario, V60 gibi ekipmanlar ile demleme yapan cafe’de 100 üzerinden 80 almış, kaliteli kahve çekirdekleri kullanılıyor. Sadece kahveleri değil tatlıları da özenle seçilerek yapılan Arabica’da İtalya’dan ithal edilen Çam Fıstıklı Turta’yı mutlaka denemelisiniz.

Fotoğraf Kaynak: trendyandfriendly.com

Prod Coffee Roastery

3.dalga kahve ekipmanları kullansa da kendini Multi Roaster olarak tanımlayan Prod Coffee’nin amacı en iyi çekirdekleri temin etmek. Kaliteli çekirdek temini sonrası olabildiğince iyi demleme gerçekleştirip şurup vb ekstralarla kahvenin tadını bozmadan misafirlerine sunmak.

Fotoğraf Kaynak: prodcoffeeandroastery.com

Eagles Coffee & Food Studio

Chemex, V60, Syphon, Aeropress gibi 3.dalga kahvenin her tür demlenme şeklinin mevcut olduğu Eagles Coffee Ankara’ya yeni bir soluk getirmiş. Kahveleri kadar brownie ve cheesecake’i ile de ünlenmiş olan Eagles’ın müdavimi olacağınızdan eminiz.

Fotoğraf Kaynak: eaglescoffee.com