BlogNasıl Yapılır?Nedir?

Red Eye kahve hakkındaki gerçekleri açıklıyorum (Ayıltan Kahve)

Red Eye kahvesi, kahveyi daha güçlü hale getiren, damlatma tekniği kullanılan, demlenmiş kahve içeren klasik bir espresso içeceğidir. ‘Red Eye’ sipariş etmek, baristaya normalden daha yorgun olduğunuzu ve daha fazla kafeine ihtiyacınız olduğu anlatır. ‘Çamur bardağı’, ‘karanlıkta vurulmuş’ ve düzinelerce başka yerel isimle pek çok takma adı olan popüler bir içecektir. Red Eye kahvenin tam olarak ne olduğunu ve evde nasıl yapıldığını öğrenmek için okumaya devam edin:

Red Eye Kahvesi Nedir?

Bir Red Eye kahvesi, damlatma kahvesi (Drip) ve espressonun birlikte eklendiği zaman ortaya çıkar , ancak dökülme sırası tartışmaya açıktır. Bazı tarifler önce espresso, sonra damla damla demlenmiş kahve ile başlarken, diğer tarifler espressonun üstte olması için önce kahvenin damlatılmasında ısrar eder.

Önce damla kahve veya espresso olsun, kırmızı göz kahvesi, içiciye ekstra kafeinden verdiği kafein sarsıntısından sonra adlandırılır. Red Eye kahvenin çok sayıda yerelleştirilmiş takma adı, Black Eye kahvesi ve kahveye eklenen üçlü çekimler vardır.

Shot Sayısı Önemli mi?

Evet ve hayır. Bazı kahve dükkanları bir Shot ekler ve buna Kırmızı Göz kahvesi, diğerleri ise buna Kara Göz kahvesi der. Geleneksel olarak, bir Red Eye kahve damla demlenmiş kahve ile yalnızca bir shot espresso içerir. Ancak, çoğu kahve dükkanı artık tek çekim yerine çift çekim yapıyorlar.

Bazı kahve dükkanları, bir müşteri  tek Shot isterse ve onu ikiye bölerse, gerçek bir tek atıştan farklı bir tada sahip olsa bile, yine de çift shot yapar. Tekli ve ikili  karşılaştırması kafa karıştırıcı olabilir, ancak kahve dükkanından tekli çekmesini veya ikiliyi ayırmasını isteyebilirsiniz.

Black Eye Kahvesi Nedir?

Geleneksel Red Eye kahvede damla kahve ile bir shot espresso bulunurken, Black Eye iki shot espressoya sahiptir . Kırmızı Göz’den daha fazla kafein içerir, ancak Ölü Göz veya Yeşil Göz kadar da değil (üç atış). Damlayan kahvenin her zaman sahip olduğu asitlik ile birlikte espressonun tatlılığına sahip olacaktır, ancak espressoya alışkın değilseniz, acılığı ve aroması size çok güçlü gelebilir.

Kanadalı nedir?

Popüler bir takma ad olmamasına ve kahveyle ilgili diğer konular için yanıltıcı olmasına rağmen, ‘Canadiano’ bazen Americano’ya hafif bir darbe olarak Red Eye’ın bir takma adıdır. Bunun nedeni, Red Eye/Canadiano’nun espressolarına kahve eklemesi ve Americano’nun su eklemesidir, bu da Americano’nun daha zayıf bir seçim olduğunu gösterir.

Kahve ve Espresso Arasındaki Fark Nedir?

Kahve ve espresso arasındaki fark, espressonun kahveden çok daha hızlı demlenmesidir. İnce bir şekilde öğütülmesini ve sıkıca paketlenmesini gerektirir, ardından saniyeler içinde çok sıcak su basınçla püskürtülür. Demleme yöntemi ne olursa olsun kahvenin demlenmesi daha uzun sürer.

Espresso için demleme yöntemi tamamen farklı olduğundan, Red Eye kahvenin gerçek bir Red Eye kahvesi olabilmesi için damla kahve ve espresso ile yapılması gerekir. Kahvenin kendisi bile damlama kahvesi olmalıdır, bu nedenle üzerine dökün ve French press kahve işe yaramaz.

Espresso’yu Dark Roast ile Değiştirebilir misiniz?

Ne yazık ki hayır. Red Eye kahve, koyu kavrulmuş kahveden farklı bir tada ve demleme yöntemine sahip olan bir shot espressoya ihtiyaç duyar . Koyu kavrulmuş kahvenin tadı ve gücü daha güçlü olsa da, yine de kahvedir ve espressoyu Kırmızı Göz ile değiştiremez.

Kırmızı Göz Kahvesi Nasıl Yapılır?

Evde bir espresso makineniz ve damlama demleme makineniz olduğu sürece evde Red Eye yapmak oldukça kolaydır. Geleneksel bir Red Eye kahvesi için sadece bir Shot espressoya ihtiyacınız var. 

Modern bir Red Eye kahvesi için (ki buna Black Eye kahvesi de diyebiliriz), iki Shot espresso ya ihtiyacınız var.

TEÇHİZAT

  • Damla kahve makinesi
  • Espresso makinesi
  • Kahve kupası

İÇİNDEKİLER

  •  28 gram ince öğütülmüş kahve çekirdekleri
  • 17 gram orta öğütülmüş kahve çekirdekleri
  • 340 ml filtrelenmiş su

TALİMATLAR

  •  Damla kahveyi demlemeye başlayın.
  •  Espressoyu kahve bitmeden hemen önce demleyin (tek veya çift, hangisini seçerseniz seçin), ardından bir kahve fincanına dökün.
  • Kahve hazır olduğunda, espresso shot’ın üzerine dökün ve keyfini çıkarın.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

1 Comment

  1. Cok faydali buldum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Blog