Blog

Bunlar Kahveyse Bizim İçtiklerimiz Ne? Dünyanın En Pahalı 10 Kahvesi

Gerçek bir kahvesever bu keyfinden çok nadir ödün verir. Kahveyi öyle tutkun derecesinde sevmeyenler de arada sırada da olsa kahveyi damaklarından eksik etmez…

İnsanlar kahveyi seviyor. Kahve sofralardan nadiren eksik oluyor. Peki her kahve eşit mi? Bir de bu listeyi oluşturan, dünyanın en pahalı kahveleri var mesela. Bir göz atalım.

10. Coffee Yauco Selecto AA (Porto Riko) – 135 TL/KG

Coffee Yauco Selecto AA (Porto Riko) – 135 TL/KG

Porto Riko’nun Yauco bölgesinde üretilen bu kahve, kahve gurularının vazgeçilmesi. Eşsiz aromasıyla dünya çapında epey popüler.

9. Starbucks Rwanda Blue Bourbon (Gatare/Karengera, Rwanda) – 135 TL/KG

Starbucks Rwanda Blue Bourbon (Gatare/Karengera, Rwanda) – 135 TL/KG

Rwanda’nın saklı hazinesi sayılan bu kahve de, Starbucks tarafından Rwanda’da üretildi ve orada satışa sunuldu. Blue Bourbon’u herhangi bir Rwanda’lı yerel üreticiden de elde etmeniz de mümkün.

8. Hawaiian Kona Coffee (Hawaii) – 195 TL/KG

Hawaiian Kona Coffee (Hawaii) – 195 TL/KG

Hawaii’nin dik yamaçlarında yetiştirilen bu kahve de, yumuşacık içimiyle kendini diğer kahvelerden ayırıyor. İsmini de yetiştirildiği Kona bölgesinden alıyor. Kona bölgesine ait bütün kahveler, bu sınıflandırmaya dahil edilebilir.

7. Los Planes (Citala, El Salvador) – 255 TL/KG

Los Planes (Citala, El Salvador) – 255 TL/KG

El Salvador’un zirve kahvesi. Oldukça pahalı olmasına rağmen meraklısı için bulunmaz bir hazine.

6. Blue Mountain (Wallenford, Jamaika) – 285 TL/KG

Blue Mountain (Wallenford, Jamaika) – 285 TL/KG

Kahve ismini Jamaika’nın Mavi Dağları’ndan alıyor. Hiç acı olmayan ve yumuşacık bir içime sahip. Yıllar içinde dünyanın dört bir yanına ithal edildi ve ünlendi. Bugün %80’i Japonya‘ya ithal ediliyor. Eğer kahve için paranıza kıymaktan çekinmeyenlerdenseniz, Mavi Dağ kahvesini bulduğunuz yerde deneyin!

5. Fazenda Santa Ines (Minas Gerais, Brezilya) – 290 TL/KG

Fazenda Santa Ines (Minas Gerais, Brezilya) – 290 TL/KG

Brezilya‘nın Minas Gerais bölgesinde yetiştirilen Fazenda Santa Ines, dünyanın en pahalı kahve çekirdeklerinden biri. Onu eşsiz kılan şeylerden biri de, tamamen geleneksel yöntemlerde yetiştirilip üretilmesi. Bu aşamada hiçbir otomasyon sisteminin kullanılmıyor.

4. El Injerto (Huehuetenango, Guatemala) – 290 TL/KG

El Injerto (Huehuetenango, Guatemala) – 290 TL/KG

2006’da Dünyanın en iyi kahvesi seçilen El Injerto, listede 4. sırada bulunsa da dünyanın en pahalı kahvelerinden biri. Bu arada onu satın almak istiyorsanız minimum 1 libre (yaklaşık 140 lira) almak zorundasınız.

3. St. Helena Coffee Company’s Island (St. Helena) – 455 TL/KG

Bu da yetiştirildiği ada olan St Helena ile ünlenmiş bir kahve. Tarihe aşina olanların bileceği gibi, Napoleon’un son yıllarını tutsak olarak geçirdiği St. Helena adasında yetiştiriliyor. Popülaritesine de tam olarak buna borçlu.

2. Hacienda La Esmeralda (Boquete, Panama) – 585 TL/KG

Hacienda La Esmeralda (Boquete, Panama) – 585 TL/KG

Diğer hiçbir kahveye benzemeyen yoğunluğuyla Hacienda La Esmeralda, Panama’nın ulu Guava ağaçları altında yetişiyor. Pahasına rağmen yüksek bir popülariteye sahip.

1. Luwak Coffee (Endonezya) – 885 TL/KG

Luwak Coffee (Endonezya) – 885 TL/KG

Pahasını sıradışı üretim şeklinde borçlu olan Luwak kahvesinin hikayesini duymuşsunuzdur. Onu bu denli özel ve pahalı yapan süreç, kahve çekirdeklerinin Firavun Faresi olarak bilinen Mongoose’ların sindirim sisteminden geçirilip paketlenmesine dayanıyor. Bu çekirdekler midedeki özel enzimlerle birleşip dışkı yoluyla atılıyor ve kavruluyor. Bu özel kahvenin üretim tarzı kulağa garabet gelse de, kendisi dünyanın en pahalı kahvesi.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Blog