Kahve ÇeşitleriNasıl Yapılır?Nedir?

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve ile aslında, damla demleme yöntemlerinden birini kastediyoruz.

Damla demleme yönteminde, su filtrenin içindeki öğütülmüş kahvenin üzerinden dökülerek hazırlanır. Genellikle orta kalınlıkla çekilmiş kahve çekirdeklerinden süzülerek geçen su, çekirdeklerindeki yağ asitleri ile aromayı alır ve kahveye dönüşür.

En fazla tercih edilen kahve türlerinden biri olan filtre kahveyi, kağıt ya da metal filtre yardımıyla elektrikli kahve makinelerinde, French Press, American Press, Syphon (sifon), V60, Chemez ya da Aeropress gibi çeşitli demleme yöntemleri kullanarak demleyebilirsiniz.

Kahve çekirdeklerini ise, demleme yönteminize uygun olarak ince, orta ya da kalın olarak öğütmelisiniz.

Filtre kahve terimi, demleme türünü belirtmesinin yanı sıra bu yöntemle demlenebilecek kahve türlerini de anlatır.

 

Metal Filtre vs. Kağıt Filtre

Metal filtre kullanılacağında, kahve çekirdekleri, filtreden sızmamaları için daha kalın öğütülürler. Kağıt filtrede ise, biraz daha ince tanecikler tercih edilir.

1908 yılında, Melitta Bentz tarafından bulunan kağıt filtreler, tek sefer kullanılabilir. Kağıt filtrelerle demlenen kahveler metal filtreye göre daha hafif olur ve kahve çökeltisi oluşmaz. Kahvenin özgün tat ve bileşenlerinin bir kısmı filtre üzerinde kalabilir.

Metal filtrelerde ise kahveye metalik bir tat geçebilir. Metal filtreler, kahveye yağ ve mikro parçacıklar geçmesini kağıt filtreler kadar engelleyemezler. Metal filtreler, her kullanımdan sonra kahveden arındırılmalıdır. Aksi durumda kalıntılar, kahvenin lezzetini ve kıvamını bozacaktır.

Uzun süreli kullanımda metal filtreler, kullan-at kağıt filtrelere göre maliyet açısından daha avantajlıdır.

Kahvenin uzun süre taze kalabilmesi için öğütülmüş olarak değil, çekirdek olarak satın alınması önerilmektedir. El değirmenleri ya da öğütme makineleri kullanarak dilediğiniz zaman, ihtiyaç duyduğunuz miktarda ve demleme yönteminize uygun kalınlıkta kahve öğütebilirsiniz.

Çekirdek kahve almanın avantajlarından biri de, farklı kahveleri harmanlayabilme şansı sunmasıdır.

Filtre kahvenin kalitesini; kahve çekirdeklerinin, filtrenin ve suyun özellikleri belirler. Bunun yanı sıra kahvenin taze olması, çekirdeklerin demleme araçlarına uygun olarak öğütülmesi, demlendikten sonra uzun süre bekletilmemesi ve yeniden ısıtılarak tüketilmemesi gerekir.

Bazı filtre kahve çeşitleri ve özellikleri:

Brezilya: Yumuşak içimlidir. Genellikle hafif, fındık aromasına sahiptir.

Guatemala: Hafif asitli, ancak yumuşak içimlidir. Genellikle kakao ya da baharat aromalarına sahiptir.

Kenya: Asiditesi yüksektir. Keskin bir tadı vardır. Turunçgiller aromasına sahiptir.

Afrika: Dolgun ve yoğun aromalıdır. Meyvemsi aromalara sahiptir.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir