BlogHaberlerKahve Hakkında

Hazır Kahveyi Hayatınızdan Çıkarmanız için 4 Neden

Hazır Kahveyi Hayatınızdan Çıkarmanız için 4 Neden

Hayatımıza 1950’li yıllarda giren hazır(çözünebilir) kahve, piyasaya çıktığı dönemde son moda, esrarengiz ve yüksek teknoloji ürünü olarak lanse edilmiş ve oldukça ilgi görmüş.
Günümüzde ise işlenmiş gıda ürünlerinin zararlarının ortaya çıkmasıyla toplum daha sağlıklı ve organik gıdanın peşine düşmüş ve kaliteli, doğal kahve arayışına girmiş durumda.Hazır kahve içmemek için onlarca sebep bulunabilir. Sizin için aklımıza gelenleri yazdık:

1-Acı, asidik ve tatsız!

Çoğu zaman çekirdek olarak satılamayacak kalitede olan böceklenmiş, kararmış ve Robusta cinsi kahveler kullanılarak elde edilen hazır kahve eklenen yapay aromalara rağmen acılığını ve asidik yapısını gizleyemez.

2-Yapay ve işlenmiş!

Hazır kahve iki farklı methodla üretilebiliyor:

a.Freeze Drying: Öğütülmüş kahveden oluşan solüsyon içindeki su buharlaşana kadar bekletilir. Daha sonra elde edilen kahve konsantresi -40°’de dondurulur ve buz kristallerinden ayrılır.

b.Spray Drying: Konsantre kahve solüsyonu sıcak hava çemberinden sprey halinde püskürtülür ve daha sonra granul hali elde edilir.

3-Toksik maddeler!

Hazır kahve yüksek miktarda acrylamide kimyasalı içermektedir. Yapılan son araştırmalarda Acrylamide’in kansere ve sinir hücrelerinde zarara yol açtığı ortaya çıkarıldı.

4-Düşük antioksidan değeri!

Sayısız yararı olduğu bilinen antioksidan bileşikler aslında kahvede yüksek oranda bulunmaktadır. Ancak hazır kahveler geçirdiği donma ve ısınma işlemleri yüzünden antioksidan zenginliğini koruyamazlar.

4-Kahvenin ruhuna aykırı!

Kahve hazırlamak belki de kahve içmekten daha keyifli olan tek aktivite. Kendi ritüelinizle, damak tadınıza uygun hazırladığınız kahvenin yerini hiç bir şey alamaz.

Hazır kahvenin sabah acelesi olanlar ve üşengeçler için bulunmaz bir nimet olduğu yadsınamaz bir gerçek ancak Kafeingo’dan öğütülmüş halde alacağınız taptaze bir kahveyi Aeropress, Frenchpress gibi yöntemlerle hazırlamanız sadece saniyeler sürebilir.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Blog

Next Article:

0 %