Genel

Mikadonun Çöpleri (Devlet Tiyatrosu Oyunu)

Mikadonun Çöpleri (Spoiler İçerir)


Oyun açılış sahnesinden itibaren sizi içine alıyor, oldukça tanıdık bir durum içinde iki insan görüyorsunuz ancak bu iki karakterin isimlerini bile öğrenemiyoruz.
Bu durum bizim kişilerin kim olduğuna değil kim olmak istedikleri ya da olmak istemedikleri yaşamları özgürce birbirlerine yansıtmaya çalışmalarını sağlıyor.
Oyundaki dialoglar , aslında bazı davranış biçimlerini neden yaptığımızı ,üzerinde çok düşünmediğimiz tepki ve hareketlerin altında yatan, bazen travmatik bazense genel toplum yaşamı görüşünün bize olması gereken diye yönlendirdiği davranışlarımızı sorgulamamızı sağlıyor.
Kadın karakterin hayatı tamamen muamma gibi görünse de böyle görünmesinin sebebi sadece sokakta tek başına kalmış bir kadın olmasından dolayı oluşan genel yargı , kucağında bir bebek taşıması yüzünden tam oluşamıyor.
Oyun aslında bir yere doğru gitmiyor yani çocuk kimdendi yada var mıydı yok muydu veya kimin hikayesi doğru gibi düşünmemek lazım, tesadüfen karşılaşan iki insanın davranışları , kendilerini koruma içgüdüleri, birbirlerinin davranışlarını analiz etmeleri ve alkol aldıkça birbirlerine daha dürüstleşmeleri gibi olaylar oyunu oluşturdu. Sürprizler vardı başta kadının sırları varmış gibi görünüyorken aslında adamında bir sürü maskesi olduğunu öğreniyoruz.
Bu oyunun sonu bence ortada kalmadı çünkü genel beklenti hep bir sır açığa çıkmalı yada bir sürpriz olmalı (Kadın adamın eski eşiymiş vb. )gibi oluşuyor.
Oyunu kendi dinamikleri içinde sadece birbirini yeni tanıyan, ve istedikleri hayatı belki gerçekte yaşamayan iki insanın bir gecelik kesiti olarak düşünmek gerektiğine inanıyorum.

Tek eksik taraf Mikado oyunu sanki oyuna isim koymak için yedirilmiş gibi duruyordu, daha iyi yansıtılabilir, bu iki insanın anlattıkları hikayelere oyun benzetilebilirdi.
Oyunculuk gerçekten ayakta alkışlamaya değerdir bence dialog ve insan davranışları hakkında olan bu oyun size yeni bir bakış açısı kazandırabilir.

“Olmak istediğini en iyi tanımadıklarına olabilirsin”

MİKADO’NUN ÇÖPLERİ | ANKARA DT
2 perde | 2 saat
Yazan : MELİH CEVDET ANDAY | | Yöneten : SUAT ÖZTURNA
OYUNCULAR
BAŞAK ANAT ÖZCAN
ÇAĞRI TURAN

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Genel