Genel

Arabica ve Robusta Kahvenin Farklılıkları Nelerdir?

Arabica ve Robusta Kahvenin Farklılıkları Nelerdir?

Eğer sıklıkla kahve satın alıyorsanız, paketlerin üzerinde genellikle Arabica kahvesi yazdığını fark etmişsinizdir. Bazen  Robusta yazısı da yazabilir.

Peki hiç merak ettiniz mi nedir bu arabica ve robusta ifadeleri?

Arabica ve Robusta kahve çekirdeği türleridir. Her iki tür de, özellikle Coffea cinsi olan bitkilerin Rubiaceae familyasından gelmektedir.

Coffea cinsi en az 124 tür içerse de, kahveniz için en yaygın olanları Arabica (Coffea Arabica), Robusta (Coffea Canephora) ve Liberya’dır (Coffea Liberica).
Ancak, Arabica ve Robusta en yaygın ve en çok çok tüketilenlerdir.İçtiğimiz kahvelerin %95ini arabica ve robusta kahveleri oluşturur.

İçtiğiniz bir fincan kahve, büyük ihtimalle bir Arabica ya da Arabica ve Robusta karışımıdır.Robusta yaygın bir kahve türü olmasına rağmen, Arabica’nın yaygın tüketimiyle kıyas dahi edilemez. Kahve Araştırma Enstitüsü, tüketilen kahvenin yaklaşık % 75’inin Arabica olduğunu tahmin ediyor. Bu durum Arabica bitkisinin birçok farklı çeşitte olması gerçeğiyle daha da örtüşmektedir.
Ancak Robustanın da kahve severler de bir yeri vardır. Arabica’nın yumuşak bir tadı varken, bazı kahve tiryakileri kahvelerinde daha sert bir tadı tercih ediyor.
Bunu başarmak için kahve üreticileri genellikle geniş bir yelpazede karışımlar sunar. Daha pahalı ve yumuşak tadı olan Arabica çekirdeklerini daha ucuz ve daha sert tada sahip Robusta ile birleştirirler.

Robusta’nın en önemli uygulamaları İtalyan Espresso’larıdır. İtalyan espresso, sert lezzet ve yüksek kafein konsantrasyonu ile bilinir. Robusta çekirdekleri bu tanıma mükemmel uyumludur. Robusta çekirdekleri espressoda daha iyi bir köpük veya krema yapımını sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

Vietnamlılar da ayrıca kahve için Robusta’nın daha sert ve daha doyurucu tadını tercih ediyorlar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, instant dediğimiz marketlerde satılan hazır kahveler de  neredeyse tamamen Robusta çekirdeklerinden üretilir. Sadece daha sert bir lezzet sağladıkları için değil, aynı zamanda Arabica çekirdeklerinden çok daha ucuz oldukları için.

Arabica ve Robusta Farklılık Tablosu

Kromozom  4422
Yükseklik(Yetiştirme)600-2200 mDeniz seviyesi-800 m
Yağış miktarı12-22 cm/5-8.5 in.22-30 cm/8.5-12 in.
Sıcaklık15-24 C/59-75 F24-36 C/76-96 F
Meyve verme miktarı4 yıl2 yıl
Ağaçtaki meyve miktarıAzFazla
Çevre Direnci AzFazla
YetiştirmeZor Kolay
KaliteFazla Az
FiyatPahalı  ($1.10/lb.)Ucuz  ($0.70/lb)
Kafein120 mg/cup250 mg/cup

 

Genel olarak, iki tür kahve arasında tat, sertlik, görünüm, masraf, büyüme yerleri ve koşulları ve bunların ekim ve hasatlarıyla ilgili yöntemlerinde farklılıklar vardır.

 

Tad

Arabica ve Robusta ile ilgili olarak, en önemli fark lezzetdir. Robusta kahvesi Arabica çekirdeklerinin  (% 1.5) neredeyse iki katı (% 2.7) kadar kafeine sahiptir. Bu kahve çekirdeği için iyi bir şey gibi görünebilir fakat kafein miktarı kahve tadının acılığını belirler. Kafein miktarı arttıkça kahvenin tadı acılaşır.

Arabica çekirdekleri, daha fazla yağ ve şeker içeriğine sahiptir, Robusta çekirdeklerinin neredeyse iki katı kadardır. Bu yüzden, Arabica çekirdeklerinin yumuşak, meyvemsi tadını tercih etme eğilimindeyiz.

Robusta çekirdeklerindeki düşük yağ ve şeker içeriği, aroma maddesinin “yanmış lastik” olarak tanımlanmasına neden olmuştur. Robusta daha acı ve neredeyse kauçuksu bir tada sahiptir, ki bu çoğu kahve içicisinin aradığı lezzet profili değildir. Tüm bunlar Robusta’nın nadir olması gerektiğini düşünmenize neden olabilir ancak birçok kahve üreticisi, Robusta’nın daha güçlü lezzetini kullanır.Aynı zamanda robusta çekirdekleri daha fazla krema oluşturmayı sağlar.

Tüm Arabica çekirdekleri yüksek kalitede değildir. Aslında, düzgün işlenmiş ve demlenmiş yüksek kaliteli Robusta, kötü bir Arabicayı lezzet yönünden geçebilir.

 

Üretim

Kahve, yetiştirme açısından oldukça zor bir üründür. Özellikle de arabica çekirdekleri.

Robusta’nın acı ve nahoş bir tadına rağmen neden yetiştiriliyor sorusunun cevabı tamamen ekonomiyle ilgilidir. Robusta üretimi Arabicaya kıyasla daha kolay ve daha ucuzdur.

Arabica dağlarda gölgede yetişir (deniz seviyesinden 2000 ile 6000 feet arasında ki herhangi bir yerde). Büyüme koşulları nedeniyle Arabica çekirdeklerinin bakımı ve hasat edilmesi oldukça fazla emek ister. Arabica çekirdekleri ayrıca hava durumuna ve böceklere karşı hassastır ve oldukça fazla neme ve zengin toprağa ihtiyaç duyar. Arabica, çoğunlukla Brezilya’da üretilmektedir.

Robusta ise, her yönden daha kolaydır. Yüksek kafein içeriği, Robusta çekirdeklerinin doğal olarak böceklere karşı dirençli ve anti-mikrobiyal olmasını sağlarken aynı zamanda Arabica’dan daha düşük rakımlarda yetiştirilmesine de olanak verir. Ayrıca Robusta’nın tepelik araziye ihtiyacı yoktur ve ekim alanlarında iyi yetiştirilebilir. Buna ek olarak, Robusta’nın, Arabica’ya kıyasla metrekare başına daha fazla mahsül vermesi neden tadına rağmen daha çekici bir ürün olduğunun bir diğer sebebidir.
Vietnam, dünyanın önde gelen Robusta üreticisidir ve yerel halk tarafından sevilmektedir.

Arabica çekirdekleri düzenli aralıklarla yetenekli işgücü tarafından toplanmaktadır. Robusta düz mekanlarda yetiştirilebildiği için toplanmasında makine gücü kullanılır.

Dünyadaki kahve üretiminin yaklaşık % 75’i Arabica ve % 25’i Robusta’dır.

Çekirdeklerin Görünümü

Arabica ve Robusta çekirdekleri arasındaki diğer bir fark ise onların şeklidir. İkisi de aynı kahve çekirdekleri gibi görünmesine ragmen, şekilleri farklıdır. Robusta, Arabica çekirdeğinin eliptik ve yassı şekline kıyasla daha küçük ve yuvarlaktır.

 

CGA Konsantrasyonu

CGA (klorojenik asit), bitkilerde bulunan güçlü bir antioksidandır. Örneğin, Yeşil Çay’da CGA seviyesi yüksektir.Kahve ise çok daha  yüksek bir CGA konsantrasyonuna sahiptir.
Bitkilerde CGA seviyesi, büyümesini etkileyen değişiklikler, çevredeki değişiklikler veya böcek istilası ile yakından ilgilidir. Robusta bitkilerinin Arabica bitkilerinden (% 6-7) çok daha yüksek bir konsantrasyona (% 10’a kadar) sahiptir.

Kahvenin lezzetini, çekirdeğinin çeşitliliği kadar demleme tekniği ve demlemede kullanılan kahve-su oranı da büyük ölçekte etkiler.

Artık kahve satın alırken, kahvenin içeriğine ve tadına farklı bir gözle bakabilir, sevdiğiniz lezzet doğrultusunda daha bilinçli tercihler yapabilirsiniz.

Kahveli günler !

 

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

1 Comment

  1. […] ölüyor. 4 Dünyada en çok yetişen kahve çekirdeği Coffea Arabica ve Coffea Carephora (Robusta). Arabica; iklim koşullarına karşı çok dirençli olmadığından yetiştirilmesi zor oluyor ve […]

Comments are closed.

More in:Genel