Blog

Barista Eğitimi Nereden Alınır?

Barista Eğitimi Nereden Alınır?

Merhaba ,  Biz kahve severler olarak her zaman iyi kahve peşinde koşmaya devam edeceğiz, arayışımız hiç bitmeyecek  bence bitmemeli de zaten , sonuçta önemli olan bu arayışta sonuca varmak tan öte yolculuktan zevk almak.

Peki gelelim iyi kahve nasıl olur veya nasıl hazırlanmalı konusunda neler  biliyoruz ve bunu nasıl, hangi yetkinlikle değerlendireceğiz,

Barista nedir gibi sıradan bir açıklamaya gerek yok barista olmakla ilgilen birine bu açıklamayı yapmaya gerekte yok bence.

Internet üzerinden  kahve üzerine araştırma yaparak , blog sitelerini takip ederek, Farklı  Kahve mekanlarında farklı kahve ve demleme  çeşitleri denemek yada festivalleri giderek kahve konusunda fikir ve bilgi edinebiliriz.

Ama kahveyi sadece kahve sevmek şu sıralar trend diye sevmiyorsak, yani kahve içmeden uyanamıyorum illa her sabah bi chai tea latte içerim  😀 diyenlerden değilseniz bence biraz işin mutfağınıda bilmeliyiz, yada hobinizi mesleğe dönüştürmek isterseniz en iyi başlangıç profesyonellerden Barista eğitimi almak olabilir .

Çoğu kahve severin aklında bu eğitimleri nasıl alırız, gerçekten işe yarar mı, evde youtube dan baksak olmazmı veya bana kaça patlar gibi düşünceler geçmiş, sonrada google a girip bir kaç eğitim veren yer bulmuşuzdur.

Gelin bu Barista Eğitimi veren kuruluşlara bir göz atalım .


Global Enstitu

Şimdi sıkı durun ücretsiz online sertifikalı alabileceğiniz güzel bir eğitim var ,Global Enstitu  online olarak bu eğitimi veriyor yani bilgisayar başında 7 gün bu eğitimi ücretsiz alabiliyorsunuz. Kahvenin tarihi, çeşitlerini öğreniyorsunuz farklı kahve çeşitlerinin nasıl yapıldığını görüyorsunuz bunların ötesinde profesyonel sunum çeşitleride bu kurs da var yani  ticari bir mekan otel yada kafeler gibi buralarda hangi bardaklar veya aksesuarlarla kahve  nasıl sunulmalı gibi bilgilerde edinebiliyorsunuz bu eğitimin güzel tarafı gün içinde istediğiniz bir zamanda durdurup eğitimi tekrar başlatabiliyor olmanız,eğitimin sonunda 10 soruluk bir sınav çıkıyor karşınıza bu 10 sorulardan 6 tanesini bilmeniz sertifika almanız için yeterli(Barista Sanatı Başarı Sertifikası).

İletişim:

Genel Merkez

52 Avenue de la Californie,
06200
Nice, Fransa

TR Çağrı Hizmeti:
0212 909 2115

E-Mail Adreslerimiz:
Genel Bilgi: info@globalenstitu.com


  Mutfak Sanatları Akademisi

Barista  eğitimini; hobi veya ilgi duyduğumuz için değilde gerçekten meslek olarak yapmak istiyorsak ,profesyonel bir eğitim için seçeneklerden biri Mutfak Sanatları Akademisi yani Msa olacaktır.

Eğitimi almak için 18 yaş üstü olmak şart ,eğitim toplam 54 saat sürüyor ve belli dönemlerde yeni eğitim programları belirleniyor. 40 saati pratik olan bu eğitimde manuel ve otomatik makinaların kullanımından kahve çekirdeklerini kavurmaya hatta dükkan operasyonuna  kadar her detayı öğrenebiliyorsunuz.

Eğitimin sonunda Pearson Profesyonel Barista ile İtalyan Mumac Academy sertifikası ve MSA diploması almaya hak kazanıyorsunuz.

Eğitim Ücreti 2018 itibariyle 5.200 TL biraz yüksek gibi görünsede bu işi profesyonel yapacak insanlar için yeni bir meslek sahibi olmanın bedeli olarak normal görünüyor.

Ders Konuları: Teorik Kahve Eğitimi,Türk Kahvesi Eğitimi,Espresso Uygulama,Cupling,Blending ve Roasting,Makine Ekipman Eğitimi ve temel barista hijyen kuralları,Filtre Kahve ,French Press,Moka popt, 3. Dalga Demleme Eğitimi, Cappucino Uygulama , Latte Art, Coffe Shop İşletmeciliği

İletişim:

MSA Kampüs

Adres: Maslak Mahallesi, Maslak Meydan Sokak Numara:1 Beybi Giz Plaza B Blok No: 123-134, 136 Sarıyer, Maslak 34398 İstanbul – Türkiye

Telefon:+90 212 290 35 50 – 16 hat212 444 9 MSA (212 444 9 672) +90 533 222 81 41

Faks: +90 212 290 35 55


İstanbul Kahve Akademisi

Bu Eğitim kuruluşu çok da profesyonel düşünmeyen kişiler için aslında WorkShop eğitimi tarzında biraz daha ön bilgi ve işin mutfağına ilk adımı atmanız için yeterli bir seçenek olabilir. Latte Sanatı,Demleme Teknikleri,Tadım Analizi Teknikleri(Cupling) Kahve Kavurma (Roasting) Gibi eğitimlerin temel ve orta seviyelerini ayrı ayrı alabiliyorsunuz.

 • Sca Barista temel seviye eğitim 1 Gün sürüyor Toplam 6 saat ama molalar bu süreye dahil tabi ki, Sca Sertfika Bedeli dahil 1000 TL Sertifika istemezseniz 700 TL Sertifika adı :IKA sertifikası
 • Sca Barista orta seviye eğitimi 2 gün sürüyor biraz daha detaylı bir anlatım ve daha fazla pratik yapma imkanınız oluyor bu eğitim  toplam 12 saat  sürüyor, ve bedeli size 2000 TL oluyor (Sca Sertifikalı) sertifika istemezseniz ücret 1500 TL sertifika adı :IKA sertifikası.
 • Evde nitelikli Kahve Demleme Atölyesi toplam 3 saat sürüyor ve evde yapabileceğiniz kahve çeşitlerini yüzeysel olarak öğreniyorsunuz, daha amatör seviyede bir eğitimi oluyor. Bunun ücreti ise 300 TL

İletişim:

Ferhatpaşa Mah. Yeditepe Cad. No:27 Ataşehir – İstanbul

Tel: 0 (216) 4700020
Tel: 0 (216) 4700021
Fax: 0 (216) 4700022
Email: info@istanbulkahveakademisi.com


     Usla  Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi

Usla Lezzet Akademisi 3 farklı seviyede barista eğitimi veriyor “Nitelikli Kahve Birliği (Speciality Coffee Association – SCA) standartlarında eğitim verdiğini vurguluyor. 3 Farklı seviyede eğitim modeli var

 • Temel Barista Eğitimi- Foundation Barista 

09:00-17:00 saateleri arasındaki eğitim tam gün sürüyor.

Eğitim Konuları: Kahve çekirdekleri ve alan kullanımı, öğütme, dozlama ve tamping, damlatma ve demleme, süt teknikleri, içecek hazırlama, hijyen, sağlık ve güvenlik, temizlik, bakım ve sorun çözme.

Kazanılan Sertifika: “USLA – Barista Temel Eğitim Katılım Sertifikası”, “SCA Foundation Barista Sertifikası”

Barista kursu sonunda pratik sınav ve 15 soruluk yazılı sınav yapılacak ve geçilirse “SCA Barista Skills: Foundation Barista Sertifikası” almaya hak kazanılacaktır. Bu sertifika SCA Coffee Diploması için 5 puan değerindedir.

Eğitim Bedeli 800 TL

 • Barista Uzmanlık Eğitimi -Intermediate Barista

09:00-17:00 Saatleri arasında 2 gün sürüyor

Eğitim Konuları: Kahve çekirdekleri ve alan kullanımı, öğütme, dozlama ve tamping, damlatma ve demleme, süt teknikleri, içecek hazırlama, hijyen, sağlık ve güvenlik, müşteri hizmetleri, temizlik, bakım ve sorun çözme, finansal yönetim.

Katılım Koşulları: Katılımcılar, “Barista Temel Eğitimi” ne katılmış ve SCA Foundation sertifikası almaya hak kazanmış olmalıdır.

Kazanılan Sertifika: “USLA – Barista Uzmanlık Eğitimi Katılım Sertifikası” ve “SCA Intermediate Barista Sertifikası”

Barista kursu sonunda, pratik sınav ve 25 soruluk yazılı sınav yapılacak ve geçilirse “SCA Barista Skills: Intermediate Barista Sertifikası” almaya hak kazanılacaktır. Bu sertifika, SCA Coffee Diploması için 10 puan değerindedir.

Eğitim Bedeli 1500 TL

 • Barista Profesyonellik Eğitimi-Professional Barista

Bu eğitimi almak için şartlar ilk eğitimi olan Temel barista eğitimi ve Barista uzmanlık eğitim sertifikalarını alıp minimum 6 ay söktörde çalışmayı gerektiriyor.

09:00-17:00 saatleri arasında 3 tam gün sürüyor.

Eğitim Konuları: Kahve çekirdekleri ve alan kullanımı, öğütme, dozlama ve tamping, damlatma ve demleme, süt teknikleri, içecek hazırlama, hijyen, sağlık ve güvenlik, müşteri hizmetleri, temizlik, bakım ve sorun çözme, finansal yönetim.

Kazanılan Sertifikalar: “USLA – Barista Profesyonellik Eğitimi Katılım Sertifikası”

ve” SCA Professional Barista Sertifikası”

Barista kursu sonunda pratik sınav ve 35 soruluk yazılı sınav yapılacak ve geçilirse “SCA Barista Skills: Professional Barista Sertifikası” almaya hak kazanılacaktır. Bu sertifika SCA Coffee Diploması için 25 puan değerindedir.

Eğitim Bedeli 2650 TL

SCA Professional Sertifika Bedeli: 270 €

Bu son eğitimi aldıktan sonra sektörde profesyonel olarak çalışmaya başlamak mümkün görünüyor.

İletişim:

AdresMecidiyeköy Mahallesi, 12, Avni Dilligil Sk., 34387 Şişli/İstanbul

  Cheff Akademi

Ankara nın Aşcılık eğitimi denince önce gelen  kuruluşlarından Cheff Akademi Profesyonel ve amatör  aşcılık,Pasta tasarım teknikleri ve Motivasyon workshop larının yanı sıra Barista eğitimi de sunmakta ; Gene SCAE (Speciality Coffe  Assossiation of Europe) tarafından verilen SCA sertifikası alabiliyorsunuz.

 • Barista Foundation

Eğitim süresi:2 Gün

• Barista nedir
• Espresso Makinesi Tarihi
• Teknik Makine Kullanımı
• Espresso Bazlı Menü Çıkarılması
• Süt Bazlı Menü Çıkarılması
• 3. Nesil Demleme Teknikleri
2. günün sonunda ise SCA sınavı yapılıyor.

Bu eğitim başlangıç seviyesinde olup Barista olmaya ilk adım olarak görülebilir.

 • Barista Intermediate

Eğitim Süresi: 3 gün

• Kahve Türleri ve İşlem Basamakları
• Kahve Kavurma Temel İlkeleri
• Süt Köpürtme Teknikleri
• Latte Art
• Espresso Makinesi ve Değirmen Kalibrasyonu
• 3. Nesil Demleme Teknikleri
• Makine Temizlik ve Bakımı
• Üçüncü günün sonunda SCA sınavı

(Bu eğitime katılabilmek için Barista Foundation eğitimini tamamlamış olmak gerekir.)

Specialty Coffee Association (SCA Sertifikası)

Specialty Coffee Association, dünyanın dört bir yanındaki üreticilerden baristlere kadar binlerce
kahve uzmanını temsil eden kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

 

Eğitim İçeriğine Göre ücret değişiklik gösteriyormuş.

İletişim:

Chef Akademi Çayyolu


 

   Moc Coffe Roastry

Kahve eğitimi konusunda daha profesyonel bilgi almak isteyenler için Moc Coffe Roastry eğitim seçeneklerinde ilk sırada olabilir.

Bomonti , Topağacı,Yeşilköy,Bursa Nilüfer ,İzmir -Mistral, Factory,Hilltown,Osmanbey ve Zorlu da şubeleri olan işletme profesyonel eğitimin yanı sıra;Süt sanatı,Evde Kahve yapma yöntemleri,Kahve demleme tekniklleri konusunda Workshop larda düzenliyorlar.

 • Barista Temel Eğitimi

 • Saat 10.00 ile 17.00 arasında 8 saatlik bir eğitimdir. Katılım koşulu bulunmamaktadır.
  • Genel kahve bilgileri, yetiştirici ülkeler, tarihi, kahve çekirdek türlerini tanımak ve anlamak, tazelik süreleri.
  • Kahve çekirdeği kavurulması hakkında temel bilgiler.
  • Kahve öğütme, dozajlama ve tamping standartları
  • Espresso makinesi çalışma düzeni ve genel sorun çözme bilgileri.
  • Temel süt işleme teknikleri.
  • Öğütücü makinasının tanıtımı, kullanım şekli ve kalibrasyonları.
  • Basınçlı kahve makinası tanıtımı, uygulamalı kahve yapımı

  KURS KATILIM BEDELİ 700 TL+KDV

  KAZANILAN SERTİFİKA

  MOC Academy barista temel eğitim sertifikası verilmektedir. SCA Foundation sertifikalı istenirse lütfen iletişime geçiniz.

 • Barista Uzmanlık Eğitimi

 • Saat 10.00 ile 17.00 arasında 8 saat süren, 3 günde tamamlanan bir eğitimdir. Katılım koşulu Barista temel eğitimini almış olmaktır.
  • Kahve bitkisinin coğrafi kökeni ve farklı coğrafyalar yetişmesi hakkında.
  • Kahve türleri, aromaları, tatları ve içerdikleri kafein oranları.
  • Hasat yöntemleri ve kahveye etkisi
  • Kahve öğütme, dozajlama ve tamping standartları
  • Kahve işleme yöntemleri özütleme & demleme, aroma & tat üzerindeki etkisi
  • Uzman seviye süt teknikleri ve kullanılan kahveye göre hazırlama
  • Kahve Barista menüsü standartları
  • Barista çalışma alanı temel hijyen kuralları.
  • Temizlik,bakim,sorun giderme
  • Kahve kavurma hakkında detaylı bilgilendirme

  KURS KATILIM BEDELİ:  1700+KDV

  KAZANILAN SERTİFİKA

  MOC Academy Barista Uzmanlık Sertifikası. SCA Foundation sertifikalı istenirse lütfen iletişime geçiniz.


 • Barista Profesyonellik Eğitimi

Saat 10.00 ile 17.00 arasında 8 saat süren, 3 günde tamamlanan bir eğitimdir.Katılım koşulu Barista temel eğitimini almış olmaktır. Katımın son günü barista barında tüm gün pratik yapılacaktır.

Barista temel eğitimi ve uzmanlık eğitimini almış, 6 ay aktif olarak baristalık yapmış öğrenciler kabul edilecektir.

 • İleri seviye Intermediate Barista eğitim programı içeriklerini daha detaylı olarak kapsar.
 • Kahve kültürü, tarihi, tüketimi ve içilme alışkanlıkları
 • Popüler kahve türleri, etkisi ve yetiştirilmesi
 • Kahve meyvesinin yetişmesi ve oluşumu
 • Kahve yetiştirilen kıtalar ve ülkeler
 • Kahve üreten ülkelerin coğrafi koşulları
 • Hasat yöntemleri ve kahveye etkisi
 • Islak ve kuru kahve işleme yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları
 • Yeşil kahvenin  seçilmesi ve kusurları
 • Kahve borsası ve dünya kahve fiyatları
 • Kahve sertifikası veren kurumların filozofisi ve öncelikleri
 • Kahve kavurmanın kimyası, fiziği ve diğer önemli hususları
 • Kavrulmuş kahvenin paketlenme işlemi
 • Kahvenin öğütülme işlemi ve kalibrasyonları
 • Kahve makineleri ve teknolojileri
 • Kahve makinelerinin temizlik aşamaları
 • Kahvede kullanılan süt çeşitleri ve hazırlanması
 • Kahvede suyun kalitesi, önemi ve kahvenin tadına etkisi
 • Kahve yapımında kullanılan suyun filtreleme sistemleri
 • Kahve dükkanı açmak isteyenlere tavsiyeler

KURS KATILIM BEDELİ; 2.800+KDV

KAZANILAN SERTİFİKA

MOC Academy barista temel eğitim sertifikası verilmektedir. SCA Foundation sertifikalı istenirse lütfen iletişime geçiniz.


 • Süt Sanatı (Latte Art)     (Workshop)

(1 günlük eğitim )

Süt bileşenleri, pastorizasyon, yağlar ve proteinlerin önemi, besin değeri, süt çeşitleri, buhar çubuğu kullanımı, süt kreması standartları, dökme teknikleri, motif oluşturma becerisi geliştirme, pratik

KATILIM BEDELİ; 950,00 TL+KDV


 • Home Barista (Evde Kahve Yapma Yöntemleri)   (Workshop)

WORKSHOP ( 2-2,5 saatlik gösterim )

Genel kahve bilgileri, yetiştirici ülkeler, ağaçtan fincana macerası, nitelikli kahve tanımı, espresso türevi kahve tarifleri,evde yapılabilecek kahveler ve yöntemleri.

KATILIM BEDELİ:  250,00 TL+KDV


 • Kahve Demleme Teknikleri ve 3. Dalga Kahvecilik Hakkında  (Workshop)

WORKSHOP (2-2,5 SAATLİK GÖSTERİM )

Genel kahve bilgileri, yetiştirici ülkeler, kahve türleri, nitelikli kahve tanımı, tarihi , sektörel durumu, ağaçtan fincana macerası, demleme aletleri ve tarihi, kullanım şekilleri, demlemeler ve tadım

KATILIM BEDELİ; 950,00 TL+KDV

Eğitimler 15 günde bir açılmaktaymış.

işletme aynı zamanda perakende ve toptan kahve  satışlarda gerçekleştirmektedir.

İletişim:

Şakayık Sokak No:4/A 34365 İstanbul / Türkiye

Telefon numarasına ulaşmak istediğiniz şubeyi seçiniz.

Telefon: 0212 232 3255

Genel iletişim için: iletisim@moc.com.tr

İnsan Kaynakları ve iş başvuruları için: ik@moc.com.tr


       İstanbul Kahve Akademisi

 

Hakkında

İSTANBUL KAHVE AKADEMİSİ

İstanbul Kahve Akademisi kahve eğitimlerinin teorik ve pratik olarak yapıldığı bir merkezdir. İstanbul Kahve Akademisi’inde SCAE’nin Kahve Diploma modülü yetkili eğitmenler tarafından uygulanır.
SCAE Barista Foundation, Barista Intermediate, Latte Sanatı, Demleme Teknikleri, Cupping, Roasting eğitimleri ile SCAE sertifikasına sahip olmak için merkezimize başvurup eğitim tarihlerini öğrenebilirsiniz. İstanbul Kahve Akademisi Kanguru Gıda San. Tur. Tic. Ltd. Şti’nin (www.kangurugida.com) bir kuruluşudur. 1999 yılından beri kahve sektöründe faaliyet gösteren firma, müşteri portföyünden gelen istek ve talepler ve genel olarak kahve sektörüne olan yoğun ilgi üzerine kahve eğitim merkezi olarak İstanbul Kahve Akademisini 2014 yılının başında hayata geçirmiştir.

Eğitim detayları ile  pek bilgi alamıyorsunuz  ama fiyatlar ve eğitim adları şöyle

 • Sca Barista Orta Seviye Eğitimi – 2 GÜN ( saat 10.00-16.00 ) – 2000 TL (Sca Sertifikalı) / 1500 TL (İKA Sertifika)
 • Evde Nitelikli Kahve Demleme Atölyesi – 3 saat (10.00-13.00) – 300 TLEvde Nitelikli Kahve Demleme Atölyesi
 • Sca Barista Temel Seviye – 1 GÜN ( saat 10.00-16.00 ) : 1000 TL (Sca Sertifika bedeli dahil) / 700 TL (İKA Sertifika)
 • Kahve Tadım Analizi Atölyesi -2 Saat  150 TL
 • Introduction to Coffee- Kahveye Başlangıç: (10.30-13.30) -3 Saat  /500 TL
 • Evde Nitelikli Kahve Demleme Atölyesi: (10.00-13.00)-3 Saat / 300 TL

 

 

 

 

 

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Blog