Blog

Espresso veya Ristretto kahveler arasındaki farklar nelerdir?

ESPRESSO YA DA RİSTRETTO – ARALARINDAKİ FARK NEDİR?
Ristretto, kahve menülerinde nadiren karşılaşacağınız bir terim olsa da son derece cezbedici bir içecektir. Espresso mu, Ristretto mu? İşin sırrı oranlarda saklı… Ristretto; espressoya çok benzer şekilde, bir espresso makinesi yardımıyla 90-93°C sıcaklığındaki suyun kuru ve ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bulunduğu bir filtreden geçirilmesi ile yapılır. Espressoda olduğu gibi, yüksek basınç sayesinde yoğun bir lezzet …  “Espresso ya da Ristretto – Aralarındaki fark nedir?”
 
Ristretto, kahve menülerinde nadiren karşılaşacağınız bir terim olsa da son derece cezbedici bir içecektir.
 
ESPRESSO MU, RİSTRETTO MU? İŞİN SIRRI ORANLARDA SAKLI…
Ristretto; espressoya çok benzer şekilde, bir espresso makinesi yardımıyla 90-93°C sıcaklığındaki suyun kuru ve ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bulunduğu bir filtreden geçirilmesi ile yapılır. Espressoda olduğu gibi, yüksek basınç sayesinde yoğun bir lezzet profili ve harika bir tat elde edilir.
 
İki kahvenin arasındaki fark, üretilen içeceğin boyutuyla başlar. Her iki durumda da kullanılan kahve miktarı aynıdır, ancak Ristretto’da (‘dar’ ölçü anlamına gelir) öğütülmüş kahvenin üzerinden daha az su geçirilir. Espressoda genellikle makineye 15g öğütülmüş kahve girer ve makineden 60g olarak çıkar. Sonuç olarak elde edilen içecek ise 25-30g ağırlığındadır. Ristretto için demleme oranımız, makineye 15g olarak giren ve 30g olarak çıkan kahve söz konusu olduğundan 1:2 şeklindedir.
 
Bunu gerçekleştirmek için birbirinden çok da farklı olmayan birkaç yöntem vardır. Ancak en yaygın yöntem (kahve uzmanlarımızın da içtiğiniz Ristretto’yu çekmek için kullandığı yöntem), normal bir espresso ölçüsünü ayarlamak, bunu 15 saniye sonra ya da normal espresso özütleme işleminin ortasına gelindiğinde durdurmaktır.
 
ÖZÜTLEME NEDEN DURDURULUR?
Elde edilen kahve ölçüsü, kahveyi demlemek için kullanılan suyun azaltılması nedeniyle çok daha kısadır ve genellikle daha kıvamlıdır. Ne var ki, Ristretto ve Espresso arasındaki en önemli fark gözle görülemez.
 
Ristretto’nun sırrı, kahvenin çeşitli kimyasal bileşenlerinin farklı aşamalarda açığa çıkmasıdır. Ristretto, kendine özgü karakterini buna borçludur. Meyvemsi ve tatlı aromalardan sorumlu olan lezzet bileşenleri, kahveye eklenen suyun içinde daha kolay çözünür. Karamel ve çikolata benzeri notalar ile daha acı notalardan sorumlu olan bileşenlerde ise bu süreç daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

 
Yani Ristretto içimi, iyi hazırlanmış bir espressonun sunduğu tam dengeyi sunamasa bile, yoğun derecede tatlı ve meyvemsi aromalarla dolu bir deneyimdir. Kısa boyutlu ve yoğun bir kahve fikrine sıcak bakıyorsanız, ancak espressodan pek tat almadıysanız, aradığınız şey Ristretto olabilir.
 
RİSTRETTO VE SÜT
Daha uzun boylu içecekler için de Ristretto’yu deneyebilirsiniz. Cappuccino veya lattenizde bulunan köpürtülmüş süt, üzerine eklendiği espressodaki yoğun lezzetleri tatlı ve yumuşak hale getirir. Ristretto’nun ekstra tatlılığı, bu süreci daha da ileri bir boyuta taşır. Kafelerimizde verdiğiniz Flat White siparişlerinizde Ristretto kullandığımızı görebilir, belki daha sonra tüm kahve çeşitlerimizde de Ristretto’yu tercih edebilirsiniz.
Kaynak : https://caffenero.com/tr

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Blog