Nasıl Yapılır?

French Press Kahve nasıl yapılır?

French Press Kahve nasıl yapılır?

Sizde sabah kahve içmeden kendine gelmeyenlerden misiniz? O zaman tam size göre bir demleme yöntemimiz var, French Press ,kahve demlemek için en kolay ve tercih edilen kahve demleme yöntemlerinden biridir. İşin özü sıcak su ve kahveyi aynı ortamda tutup beklemek ve demlendiği zaman kahve ve suyu ayırmak için bir süzgeç kullanmak olarak tanımlayabiliriz.  Ama tabi ki iyi bir demleme için püf noktaları ve detaylar var.,

Şimdi gelelim bir Fincan yada Kupa için gereken malzemelere.

      Malzemeler:

  1.  1-Kupa Dinlenmiş su
  2.  7 Gram  Çekilmiş kahve (French Press için kalın çekilmiş)
  3.  1 French Press

    Püf Noktası :

Her bir French Press için kullanmanız gereken ideal kahve oranı 7-14 gram arasında değişmektedir. 7 gramın katları             şeklinde dilediğiniz kadar kahve hazırlayabilirsiniz. 7 gram kahveyi eğer ölçeğiniz yoksa iki tatlı kaşığı olarak                         alabilirsiniz.French Press’te kullanacağınız kaynamış su 45 saniye bekletilmelidir. Böylece kahvenin üzerine döktüğünüz suyun kahveyi yakmasını ve acı bir tat ortaya çıkarmasını engellemiş olursunuz.

Nasıl Yapılır?:

  1. Bir kupa bardağı suyu kettla’a ya da kaynatacağınız araca koyun. Suyu kaynatın.

  2. Kaynattığınız suyu 45 saniye dinlenmeye alın. Bu arada  Press’inize yaklaşık gram, kendi ölçeğiyle 1 ölçek, tatlı kaşığıyla iki kaşık kahveyi koyun.

  3. Beklettiğiniz suyu French Press’teki kahvenin üzerine dökün. Tahta bir kaşık yardımıyla hafifçe üste çıkan kahveyi karıştırın.

  4. 5 dakika boyunca kahvenin suyla buluşmasını bekleyin. Ardından French Press’in presini yavaşça aşağıya doğru ittirin.

  5. Ortada bıraktığınız press yaklaşık 1,5 dakika boyunca orada kalsın. Ardından tekrar aşağıya ittirin ve sonuna kadar getirin.

  6. Kahve bardağınızın içine yavaş yavaş dökün. Yanına olmazsa olmaz kurabiyelerle afiyetle için.

İlave Olarak ,french press alırken iyi bir marka almaya dikkat edin ,ucuz markaların süzgeci zamanla işlevini kaybediyor  ve kahveyi yeterince süzemiyor bu da tadın olumsuz anlamda değişmesine  sebep oluyor.  Marka tercihi Bodum veya Bialetti olabilir.

 

French Press Demleme ve Uzman Teknikleri için

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

1 Comment

  1. […] Coffee Dripper demleme yöntemi çıktığı günden beri çok ses getirdi.  French Press ve pour over (Su Dökme yöntemi) yöntemlerinin dezavantajlı taraflarını yok eden bir demleme […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir