KahveArsivisogukkahveler

Chemex ile Buzlu Kahve

Chemex ile Buzlu Kahve

Soğuk demleme; soğuk suyun öğütülmüş kahve ile karıştırılarak gece boyu demlenmesiyle konsantre, yumuşak ve ferah bir içecek elde etme yöntemidir. Öte yandan Chemex ile ile hazırlayacağınız buzlu kahve (Japanese Iced Coffee), sadece birkaç dakika sürer ve bir yaz içeceğinden bekleyebileceğiniz ferah ve canlandırıcı tada sahiptir.

Buzlu kahve yapmanın alternatif en iyi yöntemlerinden biri Chemex kullanmaktır. Aromayı ön plana çıkartan aksesuarlardan Chemex ile buzlu kahve yaparken en önemli püf noktası, suyun yarısını Chemex’in tabanına buz olarak bırakmak diğer yarısını da sıcak su olarak kahveden süzerek dökmekten geçer. Böylelikle kahveniz sıcak demlenirken sürahinin altına indiğinde çok hızlı bir şekilde soğur.

3 fincan için (1’e 18 proporsiyonu ile);
– 30 g Chemex’e özel öğütülmüş taze kahve,
– 270 ml buz,
– 270 ml sıcak içme suyu

Chemex’inizin içine buzları dökün, daha sonra Chemex’e filtrenizi yerleştirin, kahvenizi dökün ve 92 C sıcaklığındaki suyu 3 dk içerisinde demlenme tamamlanacak şekilde kahvenin üzerine helezonik hareketlerle dökün. Kahvenin tamamı sürahiye süzüldükten sonra, buz dolu bardağa servis edin. Afiyet olsun!

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:KahveArsivi