Nasıl Yapılır?

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde yapılan araştırmaya göre, iyi bir kahve yapmanın bir takım kriterleri var. Mesela, yumuşak suyla yapılan kahve bakır cezvede daha iyi pişerken (köpük ve tadı açısından) sert su kullananlar için (musluk suyu gibi) kahve makinesi ideal görülüyor. Kahvenin bol köpüklü ve lezzetli olması için; oda sıcaklığındaki temiz su ve buzdolabında saklanmış taze kahvenin bakır cezvede buluşması yeterli gözüküyor. Kahve makineleri daha çok sert sular için ve uzun süre bekleyen kahveler için öneriliyor. Suyun sertliği arttıkça yapılan kahvenin köpüğü fazla oluyor fakat köpüğün kalıcılığı kısa süreli oluyor. Yumuşak suda yapılan kahvenin ise köpüğünün kalıcılığı daha fazla oluyor. Yine Türk kahvesinin buzdolabında ağzı kapalı şekilde saklanması kahvenin bayatlamasını önlüyor. 

bayanbilmis.com

İdeal bir Türk kahvesi için; yumuşak ve oda sıcaklığındaki su, buzdolabında ağzı kapalı olarak saklanmış taze bir kahve ve bakır bir cezve yeterli.

6-fincanlik-buyuk-boy-bakir-cezve

Gelelim bol köpüklü Türk kahvesinin yapılışına:

1 kahve fincanı suya 2 dolu dolu çay kaşığı veya bir tepeleme tatlı kaşığı Türk kahvesi eklenir. Az şekerli sevenler için 1 küp şeker, orta sevenler için 1,5-2 küp şeker (şekerin boyutuna göre değişiyor) eklenir ve kahvenin kısık ateşte ağır ağır pişmesi beklenir. Cezveye sakın ola çay kaşığı sokmayın. İlla karıştırıcam derseniz de tahta kaşık kullanın. Cezveyi bir iki kere çalkalar şekilde sallamanız kahvenin karışması için yeterli. Çok karıştırırsanız kahveniz pek köpüklü olmayabilir. İlk taşımda kahvenin köpüğü fincana ayrılır ve kalan kahve birkaç saniye daha ateşte tutulduktan sonra fincana konulur. Kahveyi sakın ha kaynatmayın! Kaynayan kahve acılaşır ve sulanarak köpüğü dağılır. Bu yöntemi kullanırsanız kahvenizin kötü olması imkansız olacaktır 😉

kivamli_ve_bol_kopuklu_turk_kahvesi_nasil_yapilir4

Reklamlar

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like