Kahve Mekanları

Çaycı İzzet Efendisi Çengelköy

Çengelköy’de yeni açılmış olan semtin saklı incisi diyebileceğimiz bir yer Çaycı İzzet Efendi. Mekân Dünya da bulunan özel çay çeşitlerini bir araya getirerek çay severlerin uğrak bir yeri olmaya aday diyebiliriz.

Mekânda şimdilik 58 çay çeşidiyle tanışmış olmamızın yanı sıra kısa bir süre sonra 18 çay çeşidinin daha eklenecek olması ve çay satışının yapılması haberini almış olmak bizi mutlu etti.

 

Bu şirin mekâna tam 3 dakikada adapte olup çayları teker teker koklamaya başlarken buldum kendimi. Eveet! Çayları koklamak dedim… Burada kendi içeceğin çayı koklayarak, seçerek yudumlamaya başlıyorsun… Mekân bana daha ilk dakikada saygı duyduğunu belirtti… Duyularıma, zevklerime, ruhuma.

 

Çaycı İzzet Efendi de Yeşil, Beyaz, Kırmızı, Siyah ve Aromalı çaylar olmak üzere 5 farklı çay bazı ile tanıştık. Çayların yanı sıra köklerinin nereden filizlendiği hakkında naçizane bilgilendirmeyi saygı, samimiyet, hoş sohbeti olan mekânın sahibi yaptı

 

Yeşil çaylar çoğunlukla Çin, Tayvan bölgesinden, Beyaz çayın Çin’den, Siyah çayın Hindistan’dan, Kırmızı çayın ise Latin Amerika ve Meksika’dan geldiğini ve bu zengin çay çeşitlerini ülkemize sokmanın ise sadece Rize dolaylarından olduğunu bunun ise pekte kolay olmadığını öğrendik.

Ayrıca Mekânın sıcaklığına sıcaklık katan leziz tatlı menüsünde bu kısmın Gizli kahramanı “Sultan Hanım”  Enfes tarçınlı keki, eritilmiş sakızla özenle hazırlanılmış paskalyası, Balkan börekleri, sakızlı kurabiyeleri cafe’nin nadide parçası olan otantik mini fırınından çıkıyor. Sadece bunlarla sınırlı kalmayıp et ürünleri haricinde güzel kahvaltı tabakları da bizi yalnız bırakmıyor tabi ki ve tatlı menülerinin vazgeçilmez cheescake’leriyle..

Şimdi gelelim birbirinden güzel Kitap kısmına evet günümüzde kitap cafelerimizin popülaritesi arttı fakat burada masalarınızda bulunan kitaplar ve mini kütüphanesi bizim beğenilerimizi topladı.

   

Çayımı seçtim, masama geçtim, kekim geldi ardından çayımdan bir yudum alıp masamda ki kitabı elime aldım ve bir sayfa açtım… Gün içinde stres, iş, koşturma, kalabalıktan ziyade kaderime yoluma hayallerime ruhuma bir şans verdim! Tek bir bardak çay ile… Nereden bakmak isterseniz size oradan gülümseyen bu mekân zevkimin bam teline değdi…

Mekân ücretlerine gelince 2 demlik Çay’a 24 TL gibi bir meblağ tekabül ediyor. Fakat bu gözlem, sohbet ve bu mekânın bize sunduklarının yanında meblağ kısmına yazımda kısa bir yer ayırmak beni daha mutlu edecektir.  Ben mekânın bana hissettirdiği ve sunduklarının karşılığının 24 TL ile sınırlanmış olması kısmını pek adil bulmuyorum.

      

Gidilip görülmesi gereken bir yer evet belki bizde bıraktığı etkiden çok daha fazlasını size bırakacak belki de normal bir mekân olarak yorumlayacaksınız. Evet, bu bizim penceremizin hangi manzaraya açıldığıyla ilgili bir durum. Benim penceremden Çaycı İzzet Efendi böyle gözüküyor sevgili gezgin ciler.

Naçizane tavsiyem ise bize İkram edilen enfes tarçınlı cevizli kek ve Milky Oolong Çay. (Elle toplanıp süt buharında tütsülenmektedir.)

Adres: Çengelköy Mah. Kerime Hatun Camii Sok. Üsküdar İSTANBUL  Tel: 0532 261 82 11 (Çengelköy Merkezde Komşu Fırın’ın sağındaki ilk sokak )
Açılış: 10:00 / Kapanış: 21:00

 

 

 

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir