Kahve Mekanları

FiLBooks – Karaköy

Dekorasyon, dekorasyon, dekorasyon… Kendimi tanıtırken konsepti olan mekanları sevdiğimi söylemiştim. İşte FiLBooks da Karaköy’deki çoğu cafe gibi “konseptim var!”, diye bağıran bir cafe.
Mekanı tanıtmak için kendi internet sitelerinden alıntı yapıyorum:
” FiL, sanatçı kitaplarının yanı sıra fotoğraf tarihi ve teorisiyle ilgili kitapların, dergilerin, çocuk kitaplarının, bağımsız yayınların ve tatlı ıvır zıvırların yer aldığı bir kitapçı ve kafedir. Aynı zamanda atölyelerin, sanatçı konuşmalarının, söyleşilerin ve başka kolektif etkinliklerin düzenlendiği bir buluşma yeridir. ”
Gerçekten de dedikleri gibi içeride birbirinden güzel ıvır zıvır ve kitap bulabilirsiniz. Kitapların çoğu yabancı dil ama aralarında Türkçe olanlar da var. Az aşağıda bulunan fotoğrafta da bu mekanı çekici kılan unsurlardan birini görebilirsiniz. Salıncaklar! Bir önceki Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi yazımızdaki gibi bu sefer herkes deniz kenarı yerine bu salıncakları kapmaya çalışıyor. Gerek fotoğraf çekilmek için gerek sohbet etmek için oldukça eğlenceliler. Üstelik rahatlar da!

Dışarıda oturmak isteyenler için de bolca masa bulunuyor. İçerisi gibi dışarısını da unutmamışlar, kapının önünde sizi tatlı, mavi, sepetinde çiçekler, dergiler olan eski bir bisiklet karşılıyor. Ayrıca giriş katında FiLBooks’a özel “ıvır zıvırları” satın almak mümkün. Söylemeden edemeyeceğim mekanın çalışanları da oldukça güler yüzlü.

Çoğu kişi buraya dekorasyonu için geliyor. Ama emin olun sadece dekorasyon yok. Mekanın müzik seçimleri de oldukça güzel ve uyumlu. Ayrıca her tadanın bağımlısı olduğu bir keki ile meşhur onun da ismi: Red Velvet. Aşağıdaki fotoğrafta net olmasa da görebilirsiniz ki büyük bir dilimle geliyor. Bu kadar övdük biraz da yerelim(!). Tadına baktığımız limonata bize ev yapımı diye sunuldu. Ne kadar doğru bilemiyoruz. Kahvelerinin tat ve sunum olarak çevredeki cafelerden pek bir farkını göremedik doğrusu. Ama ortalama üstü olduğu kesin. Türk kahvesi de fil şeklinde bir tabakta geliyor, bize çok orijinal geldi ama ben fincanı çeviririm üstüne de yüzüğü koyarım diyenler için yanlış yer diyebiliriz.
Gelelim fiyatlara. Maalesef Karaköy’de bulunan çoğu cafe gibi burası da öğrenci dostu sayılmaz. Biz aşağıdaki resimde gözükenler için (Limonata, Latte, Red Velvet) toplam 38 TL hesap ödedik. Bilindik şeylerin fiyatını yazmak isterdim fakat verilen menülerde fiyat yazmıyor.

Ulaşım

Karaköy’de cafelerin sıklıkla bulunduğu bir bölge var. Orayı bilenler rahatlıkla bulacaktır. Bulamayacak olanlar için anlatıyorum.

Anadolu yakasından gelmek için en mantıklı yol Karaköy İskelesine vapurla gelmek. Vapurdan iner inmez sağ tarafan devam ediyoruz. o yol sola kıvrılıp bizi anacaddeye çıkarıyor. 3. Sağdan dönüyoruz ve 300-400m kadar yürüyüp sakızcılar sokaktan tekrar sağa dönüyoruz. Düz devam ederseniz FiLBooks karşınıza çıkacaktır. Dem Karaköy’le oldukça yakındalar gitmişken oraya da uğrayıp çay içmenizi öneririz.

Gidecekler için büyük bir uyarı! Bu güzel mekan pazartesileri kapalı. Çalışma saatleri ise 10:00 ile 24:00 arası. Gitmeden bunu göz önünde bulundurun.

Açık adres: Kemankeş Karamustafa Paşa mah. Ali Paşa Değirmeni Sk. 1/1 Beyoğlu/İstanbul
Tel: +90 (212) 243 19 94

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir