Kahve Mekanları

Çengelköy Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

Çoğumuz için Çengelköy denince ilk akla gelen yerdir burası. İstanbul boğazıyla dip dibe çay, türk kahvesi içebileceğiniz nezih bir yer. Bir yandan çayınızı yudumlarken diğer taraftan Boğaziçi Köprüsü ile uzun uzun bakışabilirsiniz. Tabi deniz kenarına yakın bir yer bulacak kadar şanslıysanız.

Öncelikle adından bahsedelim. “Çınaraltı” dediysek gerçekten de çınar ağacının altına kurulmuş bu işletme. Önceleri birden fazla çınar ağacı bulunurken şuanda bahçesinde sadece 1 tane bulunuyor. Önceleri dediysek de Osmanlı döneminden bahsediyoruz. Çünkü bu bölge çok eskilerden beri çınar altlarındaki gölgelerde dinlenilen, çay-kahve içilen yerlerdenmiş. Dolayısıyla bölgede bulunan çınar ağaçları da oldukça yaşlı.

Buraya yaz-kış gelebilirsiniz. Menüde yiyecekler de olmasına rağmen buradaki işletmenin sunduğu müthiş bir olanak var o da dışarıdan istediğiniz yiyeceği getirebiliyorsunuz, yeter ki içeceğinizi (su, çay, ayran, kahve vb.) buradan alın.
Fiyatlar ise Eylül 2015 itibariyle şu şekilde:

Çay: 2 TL
Büyük Çay (Su bardağında geliyor): 3.5 TL
Türk Kahvesi: 5 TL
Su: 1 TL
Tost / Hamburger / Izgara Köfte: 3 TL / 5 TL / 10 TL

Fiyatlar böyle bir manzaraya göre oldukça uygun. Öğrenci dostu denebilir.

Gelelim buraya gelenler için en önemli konuya: deniz kenarından yer kapmak. Bu nokta gerçekten zor çünkü etrafta tetikte bekleyen onlarca teyze var ki bunlar kenarda yer boşalır boşalmaz şahin gözleriyle hedeflerine kitlenip siz daha gözünüzü kırpmadan masaya yerleşiyorlar. Batesmotelpro adlı grubunda bu konuyla alakalı çok sevdiğim bir videosu var, izlemenizi öneririm (Link). Grup olarak geldiyseniz işiniz zor ama 2 kişiyseniz ya da yalnız geldiyseniz daha kolay yer bulursunuz. En iyisi 2-3 dk ayakta beklemek ve en kenar olmasa bile yakınlarından manzarası güzel bir masa denk getirmek. Yalnız uyarmam gerekiyor, Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi de dahil o bölgedeki çoğu işletmenin atık su giderleri ne yazık ki doğrudan denize dökülüyor. Bu da kıyıda gerçekten pis bir koku ve görüntü yapıyor. Manzaraya değer mi? Orası size kalmış. Ama bence değer.

Ulaşım:

Toplu taşıma kullanacak olanlar için: Kadıköy rıhtımdan kalkan 15F numaralı İETT otobüsünü kullanabilirler, Üsküdar trafiğine takılmadan gidebilirsiniz. Üsküdar’dan ise otobüsler caminin önünden kalkar. Üsküdar’dan kalkan 15, 15P, 15T, 15E numaralı İETT otobüslerini kullanabilirsiniz. İneceğiniz durağın ismi: ÇENGELKÖY. Durakta indikten sonra karşıya geçin 10 metre sola yürüyün ve 2 pastahanenin arasındaki dar yoldan girince çay bahçesi karşınızda.

Yakınlarda Çınaraltı Cafe var, orasıyla karıştırmayın çünkü havası çok farklı. Benim bahsettiğim, tarif ettiğim 2 pastahanenin arasındaki yolu yürüyünce çıkıyor.
Açık adres: Çengelköy Cad. Çınarlı Camii sk. No:4 Üsküdar 34680
E-mail: iletisim@cengelkoycinaralti.com
Tel: +90 (216) 422 10 36
Arama kelimeleri

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir