Blog

İtalyanlar Gibi Espresso İçmek

İTALYANLAR GİBİ ESPRESSO İÇMEK

23 Kasım Ulusal Espresso günü olarak kutlanıyor! Bu önemli günde ben de “İtalyan gibi espresso içme” konusuna el atayım istedim.

Efenim Travel & Leisure dergisinden Sarah Stewart’ın yazısı ve benim eklentilerimle İtalyanlar gibi espresso içmek istiyorsanız:

Sipariş esnasında: Kasaya yaklaşıp “Un caffè, per favore” diyorsunuz ya da double espresso istiyorsanız”un caffè doppio” diyorsunuz. İnsan kalabalığının arasından sıyrılıp kahve barına doğru baristaya yaklaşıp fişinizi uzatıp tekrar kahvenizi baristadan istiyorsunuz.

Ayakta, kahve barında için: Bir masada oturmak isterseniz espresso ederinin üç katına mal olur. Kahve Barında güne kahvaltıdan önce espresso ile açılış  yapın.

Şeker mevzusu: Kahve barlarının çoğu “şekersiz” espresso hazırlayarak şekeri yanında verir.  İtalyanlar espresso yaında süt istemez. Sütlü kahve isterseniz bir cappuccino veya macchiato sipariş edin (İtalyada sadece sabahları bulabilirsiniz). Latte sipariş ederseniz sadece sıcak süt alırsınız!

Fincan tutma mevzusu: Fincanı, parmağınızı açıklıktan geçirmek yerine sadece parmak ucuyla tutun (zaten fincan çok küçük mecbur öyle tutuluyor).

İçme aşaması: Yavaşça yudumlayın, ancak soğutacak kadar da yavaş olmamalı (ortalama bir espresso içmek yaklaşık iki dakika sürer). Kahve barlarında genelde İtalyan gazeteleri bulunuyor. İstiyenler okuyabilir:)  10 veya 20 cent bahşiş bırakabilirsiniz ama genelde A.B.D.’de olduğı gibi bahşiş zorunlu değil.

_DSC3250
Borgo San Lorenzo’nun mahalle kahve barı her sabah böyle 🙂 Tıklım Tıklım.
_DSC4132
Floransa’nın bir diğer yoğun kahve dükkanı Scudieri’nin kahve barı..

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Blog