BlogKahve Hakkında

Kahve Çeşitleri Nelerdir? En Güzel Kahve Hangisi?

Kahve Çeşitleri Nelerdir? En Güzel Kahve Hangisi?

Kahve Çeşitleri içinden en az biri olmadan hiç bir günümüzün geçmediği bir gerçek. Çok eski zamanlardan bu yana kahve insanın vazgeçilmezlerinden birisi olmuştur. Gelişen dünyada kahve çeşitleri de artmış ve neredeyse herkese hitap eder hale gelmiştir. Bu yazıda sizlere biraz kahve çeşitlerinden bahsedeceğim.

Kahve Çeşitleri Hangileridir?

Ülkemizde de Kahve Çeşitleri çok olduğu halde türk kahvesi tacını ve tahtını kimseye bırakmamaya kararlı bir şekilde tüm yurtta içilmeye devam edilmektedir. O kadar fazla ve keyifle tüketilmektedir ki kahveden fal bile bakılmaktadır.

Türk kahvesi ile geçen keyifli dakikalara bir de umutlar eklenir ve falla sohbet uzar gider. Fincanda kahveden arta kalan telvelerin aldığı şekillere bakılarak gelecek hakkında yorumlar yapılması kültürümüzde adeta bir gelenek haline gelmiştir. Bir diğer kahve çeşidi de özellikle hanımların diyet listesinde ön sıralarda yerini almış olan Yeşil Kahve dir.

Yeşil kahve kavrulmadan tüketildiği için kafein oranı öğütülmüş tüketilen kahvelere göre oldukça az orandadır. Bu, hem antioksidan etkisinin artmasını hem de yağların yakılmasını sağlar.

Hemen akabinde gelelim menengiç kahvesi ne. Yabani fıstığın kavrulması ile oluşan bir kahvedir ve pek çok faydası bulunmaktadır. Yeri gelmişken granül kahve konusundan bahsetmeden geçmemek lazım ama ilerideki bu konuya derinlemesine ineceğim. Halk arasında nescafe olarak isimlendirilmekte olan bu granül kahve ler artık bu marka ile özdeşleşmiştir.

Aslında piyasada bu tür kahvenin satışını yapan birçok marka vardır ama nescafe belkide ilk olmasının avantajını sektöre neredeyse mutlak bir hakimiyet ile kullanmaktadır. Kısaca bu kahveye hazır kahve desek sanırım yanlış olmaz zira herkes bu şekilde hitap etmekte.

Espresso ise son günlerde en fazla tercih edilen kahvelerden biridir. Koyu kavrulur ve özel makinesi yardımıyla itina ile demlenerek servis edilmektedir.

Bu espresso makinelerinin kullanıcı için olanları evlerede girmiş ve fiyatları makul seviyelere inmeye başlamış durumda. French press bilhassa kahve tiryakilerinin vazgeçilmezi haline gelmiş durumdadır çünkü basit ve kolayca hazırlana bilmektedir.

Neredeyse hazır kahve kada kolay bir şekilde sıcak su ilave edilip basit bir aparat ile demlenebilen French Press, kahvenin tüm tatlarını ve sert aromasını hissetmek isteyenlerin ilk tercihidir. Bunda, kahvedeki kafein’in %95 gibi bir kısmının kendisini suya bırakmasının çok büyük etkisi vardır diye düşünüyorum.

Evet dikkatli okuyucular hemen fark etmiştir, aslında bilinenin aksine French Press ile hazırlanan kahvedeki Kafein oranı, o çok sert hacı içilmez adamı ayağa diker denilen espresso dan kat kat daha fazladır.

Yani neymiş, Filtre kahve espressodan daha sertmiş… Bu kısa bilgilendirmeden sonra konuya devam edelim eheheeh

Son olarak Kahve Çeşitleri içerisinde ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bir gelenek olan mırra dan bahsetmek istiyorum. Mırra Araplara özgü bir kahve olup üst üste bir kaç defa demlenmek sureti ile elde edilen tadı oldukça acı bir kahve çeşididir.

Mırrada kullanılan kahve çekirdeği yeşil olmak zorunda. Bu yeşil kahve çekirdekleri bu işte usta kişilerce kavrulup dövülüyor. Bu kahvenin yapımı da oldukça zahmetli olduğu için daha çok özel günlerde özel misafirlere sunuluyor hatta o yörede “ağa içeceği” olarak biliniyor. Şekersiz olarak içilmekle beraber tatlandırmak adına içerisine kakule katmak mümkün.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Blog